Soya unu katkısının bisküvi ve kraker kalitesi ile raf ömrüne etkisi
Effect of the additionsoy flour on quality and self life of biscuit and cracker
  1. Tez No: 47770
  2. Yazar: PAKİZE ÖZLEM GÜRSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmada ısıl işlem uygulanmış yağlı ve yağsız soya unlarının bisküvilerin kalite özelliklerini bozmadan proteince zenginleştirilmesi amacıyla kullanılma olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla 110°C de 2 saat buhar uygulaması ile ısıl işleme tabi tutulan yağlı ve yağı alınmış soya unlarından %2, %4, %6 ve %10 oranlarında ilave edilmiş bisküvilik undan petibör ve balık kraker bisküvileri üretilmiştir. Bisküvilerde çap ile genişlik ölçülerek yayılma faktörü hesaplanmıştır. Zamana göre kalite değişimini tayin etmek için de onbeş günde bir duyusal analiz (gevreklik, renk, tad, koku özellikleri), serbest yağ asitliği ve rutubet miktarı tayini yapılmıştır. Bisküvilerin raf ömrünün hesaplanmasında matematiksel-istatistiksel yöntem uygulanmıştır. Hesaplanan raf ömrü seçilen kalite değişim kriterlerine göre farklılık göstermektedir. Bisküvilerin kalite değişimini birinci derecede tad, koku ve serbest yağ asitliği etkilemektedir. Bulgulara göre; % 2 yağlı, % 2 yağsız ve % 4 yağsız soya unu katkılarıyla en iyi sonuçlar alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Bisküvi, soya unu, duyusal analiz, bisküvi yayılma faktörü, bisküvi raf ömrü.
Özet (Çeviri)
In this study, the possibility of using thermally processed fatted and defatted soy flours samples in biscuits was investigated to fortify the biscuit flour with protein without damaging the quality. For this purpose, fatted and defatted soy flours were first thermally processed at 1 10 °C for 2 hours and then were added to biscuit flour at 2%, 4%, 6% and 10% levels and finally petit beurre and fish cracker biscuits were produced from these fortified flour samples. Cookie spread factors were computed by using cookie diameter and width. Also, sensory properties (colour, taste, odour and crispness), free fatty acid degree and moisture content were examined in 15 day intervals to determine the properties which characterize quality changes in biscuits with time. Mathematical - statistical method was applied in calculating the shelf- lives of biscuits. The calculated of shelf lives differs depending on the quality criteria. The most important properties in terms of limiting the shelf life of biscuits are taste, odour and acidity degree.According to the finding; the adition of 2 % fatted, 2 % defatted and 4 % defatted soy flours were found to have better biscuit properties. KEY WORDS: Biscuit, soy flours, sensory properties, cookie, spread factor, biscuit shelf life