A numerical study on the linked column frame structural systems
Bağlantılı kolon çerçeveli yapısal sistemler üzerine nümerik bir çalışma
  1. Tez No: 477710
  2. Yazar: YUSUF JAMAL ABDURRAHMAN ABDULRAHMAN
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Depreme dayanıklı yapılarda bağlantılı kolon çerçeve kullanma kavramı yeni bir konudur ve yeni bir sismik koruma sistemi türü olarak düşünülmüştür. Bu çalışmada, moment aktaran çerçeve ve bağlantılı kolon çerçevelerinin doğrusal olmayan davranışı, itme ve zaman tanım alanındaki analizlere dayalı olarak karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Bu amaçla, bağlantılı kolonları olan ve olmayan 3 katlı 6 açıklıklı çelik çerçeve incelendi. Bağlantılı kolon çerçeve modelleri, bir bağlantılı kolon, üç bağlantılı kolon, beş bağlantılı kolon ve yedi bağlantılı kolon olarak tasarlandı. Bağlantılı kolonlar arasındaki mesafe tüm modeller için 1, 2 ve 3 m olarak değiştirildi. Böylece, toplam 13 farklı çerçeve modeli (referans bir moment aktaran çerçeve ve 12 bağlantılı kolonlu çerçeveleri kapsayan) dikkate alınmıştır. Tüm yapılar için kapasite eğrisi, kat deplasmanı ve ötelenme değişimi, zaman tanım alanı çizimleri ve plastik mafsal oluşumları değerlendirildi. Zaman tanım alanındaki analizlerde üç farklı deprem yer hareketi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan moment aktaran çerçevenin deprem etkisinde en savunmasız olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, bağlantılı kolonların çerçeveye dahil edilmesiyle, bağlantılı kolon sayısına ve aralığına bağlı olarak sismik talepler başarıyla kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The idea of using the frame with the linked column in the earthquake resistant structures is a new issue and considered as one of the novel types of seismic protection systems. In this study, the nonlinear behavior of the moment resisting frame (MRF) and the linked column frame (LCF) were investigated comparatively based on the pushover and time history analysis. To this aim, 3-story and 6-bay steel frame models with and without the linked columns were studied. The LCF models were designed as one linked column (LCF1), three linked columns (LCF3), five linked columns (LCF5) and seven linked columns (LCF7). The spacing between the linked column was also altered as 1, 2 and 3 m for all models. Thus, a total of 13 different frame models (covering a bare MRF and 12 LCFs) was taken into account. The capacity curve, story displacement and drift variation, time history plots, and plastic hinge formation for all structures were evaluated. In the time history analysis, three different earthquake ground motions were used. The case studied MRF was observed to be the most vulnerable under the earthquakes. However, it was pointed out that by introducing the link column into the frame, the seismic demands were successfully controlled, depending mainly on the number and spacing of the linked columns.