Influence of infill wall openings on pushover response of reinforced concrete moment resisting frame structures
Dolgu duvar boşluklarının betonarme çerçeveli yapıların itme altındaki tepkisine etkisi
  1. Tez No: 477711
  2. Yazar: BAYDAA HAMDI SALIH SALIH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, betonarme çerçeveli yapıların itme altındaki davranışına dolgu duvar boşluklarının etkisi araştırılmıştır. Duvar panellerinin modellemesinde eşdeğer diagonal basınç çubuğu metodu kullanıldı. Bu yöntemde en önemli nokta eşdeğer çubuğun genişliğidir. İlk olarak, literatürde araştırmacılar tarafından önerilen beş farklı denklem ve FEMA 306 tarafından verilen bir denklem diyagonal basınç çubuğunun genişliğinin hesaplanmasında yararlanıldı. Analizlerde 2, 4, 6 ve 8 katlı betonarme çerçeveler tam dolgu duvarlı çerçeveler olarak kullanıldı. Daha sonra, boşluğun duvar ortasında oluştuğu düşunülerek, çeşitli boşluk miktarlarının etkisi incelendi. Boşluklar %20, %40, %60, %80 ve %100 olarak dikkate alındı. Boşluklu duvar için eşdeğer çubuğun genişliğini bulmak için, literatürde önerilen azaltma katsayısı kullanıldı. Böylece, toplam 144 farklı betonarme çerçeve modeli doğrusal olmayan statik (itme) analizi kullanılarak değerlendirildi. Elde edilen sonuçlar kapasite, başlangıç rijitliği, mekanizmada plastik mafsal oluşumu ve yapıların enerji dağıtması üzerine karşılaştırmalı olarak tartışıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the pushover behavior of reinforced concrete (RC) moment resisting frame structures with masonry infill walls having different opening percentages was investigated. The equivalent diagonal compression strut method was used to model the infill panels. The essential point in this method is the equivalent strut width. Firstly, five different expressions suggested by the researchers exist in the literature and one formulation given in a provision of FEMA 306 for calculating the width of compression diagonal strut were examined by analyzing 2, 4, 6 and 8 storey RC frames as full-infill frames. Then, various opening contents in infill walls have been studied. The openings in the walls were located at the center. The opening was formed at the percentages of 20, 40, 60, 80, and 100. A reduction coefficient proposed in the literature was adopted to find the equivalent width of the diagonal strut for the cases of the infill wall with opening. Thus, a total of 144 different RC frame models were evaluated through nonlinear static (pushover) analysis. The results on the capacity, initial stiffness, strength, and plastic hinge formation at mechanism as well as the energy dissipated by the buildings were discussed comparatively.