Earthquake analysis of lead core rubber bearing isolated steel buildings
Kurşun çekirdekli kauçuk izolatörlü çelik binaların deprem analizi
  1. Tez No: 477715
  2. Yazar: AYAD HAMZAH MEJBEL AL-AMEERI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Depreme dayanıklı yapı tasarımı konseptinde güvenlik ve hasar kontrolü anahtar parametrelerdir. Yapıyı korumak için, taban izolasyonunun kullanımı ekonomik ve pratik çözümlerden biridir. Taban izolatörleri yanal esneklik ve enerji sönümlemesi sağlayarak yapının sismik yükünü azaltırlar. Bu çalışmada, kurşun çekirdekli kauçuk izolatör kullanımının orta ve yüksek katlı binaların sismik performansına etkisi araştırılmıştır. Bunun için 5, 10, ve 15 katlı çelik çerçeve binalar kullanılmıştır. Binalar aynı kat planına sahip, x yönünde 6 m'lik 6 açıklıktan, y yönünde ise 6, 4, ve 6 m'lik 3 açıklıktan oluşmaktadır. Binanın bu açıklıkları tipik konut yapılarının açıklıklarını yansıtacak şekilde seçilmiştir. Ankastre mesnetli ve taban izolatörlü yapıların modellenmesi ve zaman tanım alanındaki analizleri sonlu elemanlar programı ile gerçekleştirilmiştir. Deprem analizinde üç deprem yer hareketi kaydı kullanılmıştır. Göreceli yer değiştirme, ötelenme oranı ve bazı tepki parametrelerinin zamana bağlı değişimi gibi özellikler incelenmiştir. Analitik sonuçlardan, ankastre mesnetli durumlara kıyasla, izolasyonlu binaların sismik tepkisinde belirgin bir azalma olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
The safety and damage control are the key parameters in the philosophy of earthquake resistant design. To protect the structures, the utilization of base isolation is one of the economical and practical solutions and it mitigates the seismic load by providing both lateral flexibility and energy dissipation. In this study, the effect of using lead core rubber bearing isolator on the seismic performance of the mid and high rise buildings were investigated. For this, 5, 10, and 15 story steel frame buildings were used as the case study. These buildings had the same plan with 6 bays of 6 m span in x-direction and 3 bays of 6 m, 4 m and 6 m spans in y-direction. These spans of the buildings were selected to indicate the typical residential building spans. Modeling and time history analysis of the base isolated and fixed based cases were performed by means of a finite element program. Three earthquake ground motion records were used in the earthquake analysis. The characteristics in terms of relative displacement, drift ratio and time history variation of some response parameters were studied. From analytical results, it was observed a significant reduction in the seismic response of the isolated buildings as compared to the fixed base cases