Investigation of equivalent linear and non-linear site response analyses of micaceous sand layers
Mika ıçeren kumlu zemin tabakalarinin eşdeğer doğrusal ve doğrusal olmayan yerel tepki analizinin araştirilmasi
  1. Tez No: 477714
  2. Yazar: JOMAN MOHAMMED MAHMOOD MAHMOOD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FIRAT ÇABALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma yatay olarak tabakalanmış mikalı kum zemin katmalarının doğrusal ve doğrusal olmayan yöntemlerle yerel tepki analizini incelemeyi amaçlamaktadır. Mikalı zemin tabakaları yüksek nüfüsa sahip ve Türkiye'nin batısında ve sismik olarak aktif bölgesinde yer alan İzmir de dahil olmak üzere dünyanın bir çok yerinde bulunur. Sıvılaşmanın beklenmediği zeminlerde, mühendisler genellikle eşdeğer doğrusal yaklaşım metodunu kullanan SHAKE programından faydalanarak önemli yapıların altında yer alan zeminlerin deprem ivmelerini hesaplarlar. Fakat zemilerin çok küçük deplasmanlarda bile doğrusal olmayan davranış gösterdikleri bilinmektedir. Ayrıca, zeminlerin bu doğrusal olmayan davranışını hesaba katan NONLI3 programı kullanılarak da mika karışımlı kumların zemin tabaklarının dinamik tepki analizlerine etkisi de araştırılmıştır. Sözü geçen iki yaklaşımda kullanılmış ve yüzey tepki ivmesi artışları şiddeti Mw=5.7 olan ve bölgede daha önce gerçekleşmiş olan deprem verileri altında elde edilmiştir. Her iki metodla elde edilen sonuçlar farklı durumlar için karşılaştırılmıştır. Mika muhtevasının yerel dinamik zemin tepki analizlerine etkisi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze linear and nonlinear site response of horizontally layered micaceous sand deposits. Micaceous soil deposits are found in certain parts of the world including Izmir, a highly populated city and located in a seismically active region in western part of Turkey. For the sites where liquefaction is not likely to occur, practitioners often use SHAKE, which is software is based on“equivalent linear approach”, to determine the response of soils underlying the critical structures. However, it is well known that soils tend to show nonlinear behaviour even at small strains that may require a nonlinear analysis to better estimate the response of sites. NONLI3 which takes the nonlinear soil response into account has been also employed to investigate the effect of mica mixtures on the dynamic response of sites. The both site response analyses have been employed and site amplifications in terms of surface accelerations have been obtained under a real recorded earthquake excitation with a magnitude of Mw= 5.7 in the region. The results have been compared for various cases for two different analyses methods. The results present significant difference in surface accelerations between two methods. The effect of mica content on site response analysis has been noticed in the results.