Effect of metakaolin and calcined kaolin on hardened properties of self compacting concrete
Metakaolen ve kalsine kaolenin kendiliğinden yerleşen betonun sertleşmiş özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 477737
  2. Yazar: GÖZDE ŞAFAK SEZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NİHAT ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde Çek Cumhuriyetinden temin edilmiş yüksek reaktivite değerlerine sahip metakaolen (MK) ve yerli saflaştırılmamış kalsine kaolin (KK) kullanılarak kendiliğinden yerleşen betonlar (KYB) üretilmiş ve bu betonların bazı sertleşmiş özellikleri incelenmiştir. Metakaolin ve kalsine kaolen ağırlıkça %0, %5 ve %10 oranlarında portland çimentosu ile yer değiştirilerek kontrol karışımı ile birlikte toplamda 5 karışım hazırlanmıştır (Konrol karışımı, MK5, MK10, KK5 ve KK10). Yüksek oranda su azaltıcı katkı maddesi kullanılan karışımlar, su bağlayıcı oranı 0.35 ve toplam bağlayıcı miktarı 550 kg/m3 olacak şekilde üretilmiştir. Standart kür işlemi sonrasında KYB numunelerinin basınç dayanımları, basınçlı su geçirimlilik oranları, gaz geçirimlilikleri, su emme kapasitesiteleri ve kılcal su geçirimlilikleri araştırılmıştır. Basınç dayanımı ölçümü için 3, 7, 28 ve 56 günlük basınç testleri uygulanmış ve en yüksek dayanım %10 oranında MK kullanılan KYB numunelerinden (MK10) elde edilmiştir. Tüm numunelerin 28 ve 56 günlük diğer sertleşmiş özellikleri incelendiğinde, yine en iyi performanslar MK 10 numunelerinden elde edilmiştir. 56 günlük kontrol numuneleri ile MK10 numuneleri karşılaştırıldığında, MK10 numuneleri basınçlı su işlemede %63, gaz geçirimliliginde %60, su emme kapasitesitesinde %35 ve kılcal su geçirimliliğinde %53 daha iyi performans sergilemiştir. Sonuç olarak, KYB'lerin belirtilen sertleşmiş özellikleri incelendiğinde, MK içeren KYB numuneleri diğer tüm numunelerden daha iyi sonuçlar vermiştir. Ayrıca KK içeren KYB numuneleri kontrol amaçlı üretilen numunelerden daha iyi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, commercially available high reactivity Czech metakaolin (MK) and calcined impure Turkish kaolin (CK) were used for production self-compacting concrete (SCC) and some hardened properties of these concretes have been investigated. Five types of SCC mixtures including control mixture were produced with 0%, 5% and 10% replacement level of metakaolin (MK) and calcined kaolin (CK) (MK5, MK10, CK5, CK10 and Control Mixture). Control mixture was produced with the aim of comparison. The SCC mixtures produced with high range water reducing admixture (HRWRA) with 0.35 water-to-binder ratio and 550 kg/m3 total binder content. After the standard curing process, compressive strength, water permeability, gas permeability, water absorption and sorptivity of SCCs were tested. Compressive strength test were applied to SCCs after 3, 7, 28, and 56 days curing periods and the highest strength values obtained from 10% replacement level of MK (MK10). When all of the other hardened properties of 28 and 56 days samples are examined, also the best performances were obtained from the MK 10 samples. Control specimens and MK10 specimens are compared after 56 curing days and this comparison shows that the MK10 samples have better performance of 63% water permeability, 60% gas permeability, 35% water absorption and 53% sorptivity. In conclusion, when the specified hardened properties of SCCs are examined, specimens containing MK show better results than all other samples. In addition, specimens containing CK show better results than control specimens.