Experimental study of construction and demolition materials with clay
Kil ile karıştırılan yıkıntı atıklarının deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 477738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FIRAT ÇABALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, agrega olarak kullanılan iki farklı inşaat ve yıkım (C & D) atığı materyali çalışmasını sunmaktadır. Çalışmada geri dönüşümlü beton agrega (RCA) ve kırılmış asfalt parçaları (DAP) ve ayrıca doğal agrega (NA) olarak yuvarlatılmış şekil özellikli çakıl karşılaştırma amacıyla kullanılmıştır. Ayrıca, numunelerin hazırlanması için bu malzemelerle kil çeşitli oranlarda karıştırılmıştır. Kil kuru agırlıkça 0, 10, 20, 30, 40, 50 ve %100 oranlarında RCA materiyaline eklenmiştir. Aynı kil yüzdeleri, diğer malzemelerle karıştırmak için de kullanılmıştır. Yapılan testler Kaliforniya Taşıma oranı (CBR) testi, şişme testi, serbest basınç deneyi (UCS) ve kesme kutusu testinden oluşmuştur. Yapılan CBR testleri, %10, %20 gibi düşük kil içeriği ile karıştırılmış ezilmiş betonun yüksek CBR değerlerini kaybetmediğini ortaya koymuştur. Test sonuçları şişme yüzdesi sonuçlarında hafif bir artış olduğunu gösterdi ve %50 kil ile karıştırılmış olan NA, RCA ve DAP için şişme yüzdesi sonuçları sırasıyla %0,8, %0,95, %1,1 bulunmuştur. UCS test sonuçları %50 kil ile karıştırılmış olan NA, RCA ve DAP için UCS sonuçları sırasıyla 231, 221, 166 kN /m2 degerine ulaştıgı bulunmuştur. Ek olarak, kil içeriğinin artması kesme direncini artırmıştır. Tüm testlerden elde edilen sonuçlara gore, RCA sonuçları NA sonuçlarına yakın değerlere sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study presents two different kinds of construction and demolition (C&D) waste materials were used as an aggregate. The C&D materials are dragged asphalt pieces (DAP) and recycled concrete aggregate (RCA), also natural round gravel as a natural aggregate (NA) was used for the comparison. Furthermore, clay was used with these materials in various proportions for preparing the specimens. The clay was added to RCA in contents of 0, 10, 20, 30, 40, 50 and 100% by dry weight. The same contents of clay were used for mixing with the DAP and NA materials. Influence of the clay on these coarse aggregates was analyzed. The tests consist of an intensive series of California Bearing Ratio (CBR) test, swelling test, Unconfined Compressive Strength (UCS) test, and direct shear test. The performed CBR tests revealed that the C&D and NA mixed with low contents of clay (10% and 20%) do not lose a high amount of their CBR values. Testing results indicated slight increase in swelling percentage and there were found to be 0.8, 0.95, and 1.1% for NA, RCA, and DAP mixed with 50% of clay, respectively. The UCS tests showed that there is an escalation in compressive strength, and it reached to 231, 221, and 166 kN/m2 for NA, RCA, and DAP mixed with 50% of clay respectively. In addition, shear resistance will increase by increasing clay content. As it was collected from all tests, the RCA has results in which close to the NA results.