Nonlinear finite element analysis of composite steel-concrete cantilever beams with external prestressing
Öngerilmeli kompozit konsol kirişlerin lineer olmayan sonlu elemanlar modellemesi
- Tez No: 477746
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLDEM TAYŞİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2017
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yüksek mukavemetli dış tendonlarla öngermeli, kompozit, çelik betonarme kirişler, yapının nihai moment kapasitesindeki ve iç gerilmelerin oluşturulması ile yapının akmadan önceki elastik davranışının arttırılması gibi pekçok avantaj göstermektedir. Öngerilmeler, yüklemelerden dolayı oluşan momente karşı gelmektedir. Yapıda, yalnızca akma dayanımına bağlı olarak kullanılan yapısal çelik miktarı, yüksek mukavemetli tendonların kullanımı ile önemli ölçüde düşürülebilir ve böylece inşaat maliyeti azaltılabilir. Bu tezde, dıştan ön germeli farklı tendon profilli konsol çelik betonarme kirişlerin analizi için doğrusal olmayan bir sonlu elemanlar modeli geliştirilmiştir. Sayısal analizler ANSYS sonlu elemanlar yazılımı tarafından gerçekleştirilmiştir. Sonlu elemanlar analiz sonuçları, literatürdeki deneysel test sonuçları ile doğrulanmış ve iyi bir mutabakat sağlanmıştır. Tez, dış ön germeli farklı tendon profillerinin, kompozit betonarme konsol kirişlerin eğilme davranışı üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Farklı tendon profillerine sahip beş model, düz üst profil, düz alt profil, bir noktadan bükülmüş alt profil, iki noktadan bükülmüş alt profil ve iki noktadan bükülmüş üst profildir. Tüm modeller için kırılma yükleri, yer değiştirmeler ve yük ile yer değiştirme ilişkileri incelenmiş ve düz üst profilli kirişin en yüksek performansı gösterdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Composite steel-concrete beams prestressed with high strength external tendons have demonstrated many advantages like, increase in the ultimate moment capacity of the structure, enlarge the range of elastic behavior before yielding for the structure with the introduction of internal stresses. The stresses can oppose the moment generated by the loading. The amount of structural steel used in construction, based on yield strength alone, can be significantly reduced by the use of high-strength tendons, thereby reducing the cost of construction. In this thesis, a nonlinear finite element model for the analysis of cantilever composite steel-concrete beam with external prestressing of different tendon profiles was developed. The numerical analysis was conducted by the finite element software ANSYS. The results from finite element analysis is verified by experimental reference test result and good agreement is achieved. The thesis focuses on the effect of different tendon profiles on the flexural behavior of cantilever composite steel-concrete beam with external prestressing. Five models with different tendon profiles are straight top profile, straight bottom profile, one-point draped down profile, two-point draped down profile and two-point draped top profile. Failure loads, deflections, and load versus deflection relationships for all models are examined and it is seen that the beam with straight top profile shows the highest performance