İçi hafif beton doldurulmuş çelik tüp kolonların performansı
Performance of lightweight concrete filled steel tube columns
  1. Tez No: 477747
  2. Yazar: RADHWAN HAMAD FARAJ FARAJ
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. TALHA EKMEKYAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışması eksenel yük altında içi hafif beton doldurulmuş çelik tüp kolonların performansını araştırmaktadır. Deneysel çalışma için iki farklı beton karışımı üretilip bunlardan 8 adet hafif beton doldurulmuş çelik tüp kolon ve 8 adet kendiliğinden yerleşen beton ile doldurulmuş kolon numunesi üretilmiştir. Bu tez çalışmasındaki temel parametreler, beton mukavemeti, tüp çapı ile kalınlık oranı ve boy ile çap oranıdır. Test sonuçları sargı etkisini doğrulamaktadır. Çap ile kalınlık oranının artması ise hafif beton doldurulmuş numunelerde ciddi oranda kapasite azalmasına sebep olmaktadır. Ayrıca, boy ile çap oranının düşüşü hafif beton dolu numune kapasitesini artırmaktadır. Bunun yanı sıra hafif beton doldurulmuş numunelerde kısa kolonlarda lokal burkulma, orta ve uzun kolonlarda ise hem lokal burkulma hem de genel burkulma halleri görülmüştür. Son olarak AISC 360-10 tasarım şartnamesi tahmin formüllerinin hafif beton dolu numuneler için test sonuçlarına yakın değerler verdiği görülmektedir. Buna karşın EC4 tahminleri daha düşük olup güvenli tarafta kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the performance of lightweight concrete filled steel tube columns under axial load. The experimental study was conducted using two mixes design of M30 for LWC and SCC that filled into different dimensions of steel tubes to accomplishing 16 specimens, involved 8 of LWCFST and 8 of SCCFST specimens. The main parameters that considered in this study are concrete compressive strength, diameter to tube thickness ratio and length to diameter of tube ratio, which had an effect on the axial load capacity of LWCFST column. Test results confirmed the confinement effect. And increasing of diameter to steel tube thickness ratio leads to significantly decrease the axial load capacity of the LWCFST columns. In addition, if length to diameter of tube ratio has to decrease, it causes to increasing the axial load capacity of the LWCFST columns. Furthermore, occurrence local buckling in the failure mode of the short columns (length to diameter of tube ratio = 2), whereas, for longer columns (length to diameter of tube ratio = 5, 7.5 and 10.5), and overall buckling had observed. Finally, the prediction and comparison methods illustrate that AISC 360-10 provides good values which are close to the experimental results more than of EC4 1-1, 1994 with the most conservative in the prediction of axial load capacity of LWCFST columns under axial load.