Improvement of the structural behavior of hollow beam reinforced by both steel bars and fiber
Delikli kirişlerin yapısal davranışlarının çelik çubuklar ve fiberler kullanılarak iyileştirilmesi
  1. Tez No: 477745
  2. Yazar: HAITHAM BAJILAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZAKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu deneysel araştırmanın amacı, hem demir donatı hem de lifler ile takviye edilmiş içi boş kirişlerin yapısal davranışlarının geliştirilmesine çelik liflerin etkisini incelemektir. Bu çalışmada, hafif yapısal elemanlar elde ederken ihtiyaç duyulan yapısal sünekliğin sağlanması amaçlanmıştır. Buna, optimum kirişin kesit topolojisi ile çelik lif takviyesinin kullanılması ile ulaşılmıştır. Bu nedenle, kesme aralığının derinlik oranına (a/d) ve delik şekline göre farklı parametreler kullanılmıştır. (a/d) oranı olarak 8, 6 ve 4 olmak üzere üç değer araştırılmıştır. Ayrıca iki delik kesiti (dairesel ve kare) incelenmiştir. Bununla birlikte, kiriş boyutu, lif tipi ve uzunlamasına takviye oranı değişmeden bırakılmıştır. Bütün bu parametreler, normal betondan üretilmiş deliksiz ve delikli kontrol numunelerinin sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present experimental study is to examine the effect of steel fiber on the improvement of the structural behavior of hollow beams reinforced by both steel bars and fibers. This work is attempt to matching the both lightweight structural member with the structural ductility requirements. This is reached by combining the optimum beam's section topology with using steel fiber reinforcement. Therefore, different parameters are used to alter, named, shear span to depth ratio (a/d) and hollow shape. Three values for (a/d) used for investigating 8, 6, and 4. Two hollow type of circular and square shape are used. However, beam size, fiber type and longitudinal reinforcement ratio were left unchanged. All these parameters are compared with the control specimens of solid sections and hollow of normal concrete.