Comparison of structural response of traditional and tied eccentrically braced frames
Geleneksel ve bağlı dış merkez çaprazlı çerçevelerin yapısal davranışlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 477750
  2. Yazar: IHAB AMEER MAJED AL JABURE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çaprazlı çerçeve sistemi, deprem ve rüzgar yükleri gibi yanal yükleri karşılamak için kullanılan yapısal sistemlerden biridir. Son yıllarda, çaprazlı sistemler içinde, bağlı dış merkez çaprazlar, çelik yapılarda dış merkez çapraz sistemler için yeni bir alternatif olarak geliştirildi. Bu çalışmanın ilk aşamasında aynı plana ve her yönde beş açıklığa sahip olan iki, dört, altı ve sekiz katlı çerçeveler bağlı dış merkez çaprazlı ve çaprazsız olarak incelenmiştir. Bu bağlamda, farklı eksantriklik (veya bağlantı uzunluğu) seviyelerinin ve çeşitli çapraz kesitlerinin etkileri düşünülmüştür. Çalışmanın ikinci bölümünde, sekiz katlı çerçevenin sismik davranışında bağ elemanının etkisi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bunlar için doğrusal olmayan itme analizi uygulanmış ve geleneksel ve bağlı dış merkez çaprazlı çerçevelerin, kapasite eğrisi, normalize maksimum taban kesilme oranı ve normalize başlangıç rijitlik oranı sonuçları karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir. Sonuçlar çaprazlı yapıların deprem performansında belirgin bir iyileşme olduğunu ortaya koymuş ve bağlı dış merkez çaprazlı çerçevelerin geleneksel dış merkez çaprazlı çerçevelere göre daha fazla yanal yük taşıma ve enerji emme kapasitesine sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Braced frame system is one of the structural systems used to resist the lateral loads such as earthquake and wind loads. In the last decades, among the bracing systems, tied braces have been developed as a new alternative for eccentric bracing systems in steel structures. In the first part of this study, two, four, six and eight storey bare frames and tied braced frames having the same plan and five bays in each direction were investigated. In this regard, the effects of different levels of eccentricity (or link length) and various bracing cross-sections were considered. In the second part of this study, the traditional eccentric bracing system and tied bracing system effectiveness on the seismic behaviour of the eight storey frame were examined comparatively. For all frame model, the nonlinear pushover analysis were applied and the results in terms of the capacity curve, the normalized maximum base shear ratio and the normalized initial stiffness ratio were investigated. The results indicated a considerable enhancement in the earthquake performance of the braced structures, and it was observed that the tied braced frames had more lateral load carrying and energy absorption capacity than traditional eccentric braced frames.