Flexural performance of reinforced self-compacting concrete filled steel tube (Rsccfst) beams
Destekli beton doldurulmuş çelik boru (Rsccfst) uygulamalarinin esnek performans
  1. Tez No: 477751
  2. Yazar: DHEAA FALAH KADHUM AL AZAWI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TOLGA GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Donatılı beton ile doldurulmuş çelik tüp yapılar çeşitli yapısal yararlar sunmaktadır ve inşaat mühendisliği yapılarında giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu çalışmada, deneysel olarak donatılı beton ile doldurulmuş çelik tüp kirişlerin eğilme davranışını araştırmak için toplam 16 kiriş numunesi test edildi; bunlardan 14 adeti donatılı kendiliğinden yerleşen beton, iki adeti sadece kendiliğinden yerleşen beton ile doldurulmuş ve 2 adeti içi boş çelik tüp numunedir. Çalışmadaki başlıca deneysel parametreler şunlardır: (1) boyuna donatı alanının kesit alanına oranı %3, %5 ve %7; (2) boyuna donatının düzenlemesi (iki veya üç katmanlı) ve (3) etriye aralığı (6cm ve 12 cm). Farklı oranlardaki donatının, kiriş numunelerinin eğilme kapasitesine, göçme modlarına ve sünekliğine belirgin etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Numunelere ait moment-sehim ilişkileri ve moment-gerinim ilişkileri eğrileri sunulmuştur. Karşılaştırmalar, AISC-2010 ve Eurocode-4 gibi mevcut tasarım kodları kullanarak yapılmış ve hesaplanan ve deney sonuçları arasında uyumlu sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reinforced concrete filled steel tubular (RCFST) structures offer several structure benefits and has been increasingly used in civil engineering structures. In this study a total of 16 beam specimens were tested to investigate the flexural behavior of RCFT experimentally, 14 of them filled with reinforced self-compacting concrete, two filled with self-compacting concrete and two were hollow beams. The main parameters varied in this study were: (1) ratio of longitudinal reinforcement area to the concrete area 3%, 5% and 7%; (2) distribution of axial reinforcement (two layers and three layers); (3) spacing between stirrups (6cm and 12cm). It concluded that the internal reinforcement with different ratios has obvious effect on bending capacity and failure mode of beam specimens and insignificant effect on their ductility. The moment versus mid-span deflection curves and moment versus ultimate strains curves for specimens presented. Comparisons made with the predicted specimens capacity results using the existing methods, such as AISC 360-10 and Eurocode 4 and generally good agreement between predicted and experimental results achieved.