Comparison of near-fault and far-fault ground motions on a historical stone masonry mosque through 3d dynamic soil-structure interaction
Yakın ve uzak fay hareketlerinin tarihi yığma taş cami üzerindeki etkisi ve 3 boyutlu zemin-yapı etkileşimi yoluyla karşılaştırılması
  1. Tez No: 477749
  2. Yazar: MURAT KARABEKMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu yazıda, yakın ve uzak fay hareketlerinin, zemin-yapı etkileşimi (SSI) de dahil olmak üzere, tarihi taş duvar taşı camideki dinamik tepkisi ve sismik hasarların karşılaştırması amaçlanmıştır. Bu amaçla, yakın yer hareketleri, kendi özelliklerini temsil etmek üzere 5 deprem seçilmiştir. Uzak fay zemin hareketleri aynı saha koşullarında elde edilmiştir. Sayısal analiz için seçilen 125 yaşındaki Gaziantep Kurtulus Camisi, yakın ve uzak fay hareketleri kayıtlarına maruz bırakılmıştır. Ankastre mesnet ve SSI analizleri için detaylı bir 3D-FE katı model kullanılmıştır, Caminin sismik tepkileri zaman-tanım alanı yöntemiyle belirlenmiştir. SSI analizlerinde 2 tip sınır şartı, temel (elementary) ve viskoz (viscous), kullanılmıştır. Sonuçlar amplitüdler (ivme, hız ve yer değiştirme), spektral etkiler (rezonans) ve gerilme dağılımları (çekme ve basınç gerilmesi) açısından karşılaştırılmıştır. Sonuçlardan, uzay fay hareketlerinin yakın fay hareketleri kadar önem taşıdığı bulunmuştur. Ankastre mesnet ve SSI karşılaştırıldığında, SSI'nın etkilerinin cami üzerindeki tepkileri (amplitüd, spektral etki, stres) artırdığı ve sınır türünün belirgin olduğu sonucuna varılmıştır. Bütün hususlar dikkate alındığında, yakın ve uzak depremler tarihi yapıların değerlendirilmesinde daha ileriki çalışmalar için.birlikte kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The scope of this paper aimed to compare near and far-fault ground motions effects on dynamic response and seismic damage of a historical stone masonry mosque including soil-structure-interaction (SSI). For this purpose, near-fault ground motions are selected to represent its own characteristics as number of 5 earthquake datas. Far-fault ground motion records obtained at the same site conditions. 125 years old Gaziantep Kurtulus Mosque, which is selected for numerical analysis, is subject to set of near and far-fault ground motion records. A detailed 3D-FE solid model were used for fixed base and SSI to evaluate seismic responses of mosque by time-history analyses. In SSI analyses, 2 boundary type is used for substructure which are elementary (pinned) and viscous (dashpot) boundaries. Results are compared in amplitudes (acceleration, velocity and displacement), spectral effects (resonance) and stress distrubutions (tensile and compressive stress). It is found from results that far-fault motions are important as near-fault motions. As for compared for fixed base and SSI, it is concluded that the influences of SSI increases responses (amplitude, spectral effect, stress) and boundary type becomes prominent on the responses of mosque. Overall from the comparisons, the study indicates that the far-fault motion could be employed together with near-fault motions for assessment of such historical mosques for further considerations.