Earthquake analysis of 12 storey building considering built on three type of soil include effect of soil structure interaction
Üç biç tek zehirde zaman alanında dikkat edilecek 12 materyalı binaların deprem analizi zemin yapısının etkileşimi etkisine dahildir
- Tez No: 477752
- Danışmanlar: Prof. Dr. HANİFİ ÇANAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yapı arasındaki dikkat etkileşimi, Temel ve zemin altında analiz ve yapının tasarımı için yapının gerçek davranışlarını değiştirmek sadece yapı dikkate alınarak kazanmak. Toprak-yapı-etkileşim, birçok önemli süper yapı mühendislik projesinin güvenlik değerlendirmesi ile yakından ilişkili olduğu için, yapısal ve deprem tasarımcısı araştırmacıları araştırmacıları için önemli bir konudur. Tipik ve geleneksel tasarım uygulamalarının tümü, yapıların sabit baz olduğunu varsayacaktır ancak temelde esnek alan üzerinde inşa edilmiş olup temelin altındaki zemin esnektir ve hareket için yapıya neden olabilir, bu da deprem heyecan vericidir. Sunulan çalışmada, (12) gerçek katlı binanın mülkiyeti dört farklı toprak çeşidi altında modellenmiştir; Ilk düzeltme temel modeli, Kesme dalgası hızının eşit ikinci yoğun denge (500 m / sn), Kayma dalga hızının eşit olduğu üçüncü orta dereceli zemin sertliği (Vs = 250 m / sn), kayma dalga hızının eşit olduğu dördüncü zayıf toprak (120 m / sn). Sonlu Elemanlar Yöntemi, zemin-yapı-etkileşimini modellemek için kullanılır, Yapılar için kuvvetli deprem kayıtları uygulayabilir ve sayısal yazılım mühendisliği programı SAP 2000 Sürüm numarası 19 ile yapıların doğrusal dinamiğini analiz edebilir. Bu araştırmanın temel amacı, deprem esnasında oluşan strüktür ile zemin arasındaki etkileşim etkisini, etkisini ve davranışını araştırmaktır. Ve tasarımın yeni olguları için anlaşma, toprağın-yapı-etkileşimini ve geleneksel tasarımla (sabit bas tasarımı) karşılaştırmasını içerir; (i)determine displacement, (ii) kat kat arasında sürüklenme, (iii) maksimum makaslama kuvveti, (iv) maksimum eğilme momenti, (v) sabit taban tasarımı teorisi için maksimum torsiyon ve spektral hız ve farklı zemin tipleri için zemin-yapı-etkileşim hesabı.
Özet (Çeviri)
The consideration interaction between structure, foundation and soil under the foundation for analysis and design of the structure change the actual behavior of the structure than earn from the consideration of the structure only. Soil-structure-interaction has been a major topics in researchers of structural and earthquake designer engineering since it is closely related to the safety evaluation of many important super structure engineering projects, In the typical and traditional design practice all will assume that structures are fixed base but in real built on flexible area, soil under foundation is flex and capable to cause structure for motion, special during earthquake exciting. In the presented study the property of (12) real storey building are modelled under four type of different soil, first fix base model, Second very dense soil that shear wave velocity are equal (500 m/sec). Third medium soil stiffness that shear wave velocity are equal (Vs = 250 m/sec), fourth weak soil that shear wave velocity are equal (120 m/sec). Finite Element Method is used to model soil-structure-interaction, apply strong earthquake record for the structure and analysis linear dynamic of structures by numerical software engineering program SAP 2000 Version number 19. The main objective of this research are to investigate the influence , effect and behavior for interaction between structure and soil that build on it during earthquake exciting, and deal for new phenomena of design include soil-structure-interaction and compare with conventional design (fix bass design) by (i)determine displacement, (ii) drift between storey floor , (iii) maximum shear force, (iv) maximum bending moment, (v) maximum torsion and spectral velocity for fix base design theory and soil-structure-interaction consideration for different type of soil.