Simulation of helical hydrokinetic turbines in river flows
Nehir akımında helezonik hidrokinetik türbinlerin simülasyonu
- Tez No: 477753
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET İSHAK YÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrolik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Hidrokinetik türbinler, akan suyun kinetik enerjisini elektriğe dönüştürmek için kullanılan elektromekanik cihazlardır. Bu çalışmada, farklı akış koşulları altında bir helezonik hidrokinetik türbin, tasarlanmış ve simüle edilmiştir. Türbin kanatlarının kesit alanı, hidrofoil, ANSYS FLUENT tarafından sağlanan Adjoint çözücü kullanılarak optimize edilmiştir. Solidite değeri 0.2 ve büküm açısı 120o olan 4 kanatlı ve 3 kanatlı türbinler en iyi performansı gösterdi. Akışkan-katı etkileşimi (FSI) tekniğini kullanarak, her iki türbin için de performans eğrileri geliştirildi ve literatürde bulunan deneysel verilere dayanılarak doğrulandı.
Özet (Çeviri)
The hydrokinetic turbines are electromechanical devices used to convert the kinetic energy of flowing water into electricity. In the present study, a helical hydrokinetic turbine has been designed and simulated under different flow conditions. The cross-sectional area of the turbine blades, the hydrofoil, was optimized using the Adjoint solver, which is provided by ANSYS FLUENT. The 4-bladed and 3-bladed helical turbines of a solidity value of 0.2 and a twist angle of 120o showed the best performance. Using the fluid-solid interaction (FSI) technique, a performance curve was developed for each of the two turbines and validated against an experimental data available in the literature.