Yazlıkköy (Gölcük-Kocaeli) sıcak ve mineralli sularının hidrojeokimyasal incelenmesi
Hydrogeochemical investigation of thermal and mineral waters of Yazlikköy (Gölcük-Kocaeli)
  1. Tez No: 295980
  2. Yazar: EMRE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji (Hidrejeoloji) Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Gölcük Yazlıkköy Jeotermal alanında bulunan sıcak ve mineralli su kaynaklarının kimyasal analizlerinin yapılması ve akışkanların kimyasal karakterleri hidrojeokimyasal yöntemlerle değerlendirilerek termal kaynakların hidrotermal kavramsal modelinin oluşturulması bu tez çalışmasının esas amacıdır.İnceleme alanının yer aldığı Marmara Bölgesi'nin Çatalca-Kocaeli Bölümü'nde, Kocaeli iline bağlı Gölcük ilçesinin güneydoğusunda bulunan Yazlıkköy mevkiinde yeralmaktadır. Doğu ve güneydoğuda Sakarya, güneyinde Bursa illeri, batıda Yalova ili, İzmir Körfezi, Marmara Denizi ve İstanbul ili, kuzeyde de Karadeniz ile çevrilidir.Çalışma alanında yaşlıdan gence doğru birimler, Kretase yaşlı rekristalize kireçtaşları ile marnlar ve kumlu kireçtaşları, Paleosen-Eosen yaşlı tüf, aglomera, andezit ve bazaltlar (Taşlıtepe Formasyonu), Oligosen yaşlı bitümlü şeyl, kumtaşı ve marnlar (Ferhadiye Formasyonu), Oligosen-Miyosen yaşlı tüf, tüfit, andezit ve bazaltlar (Nimetiye Formasyonu), Pliyosen yaşlı kil, kum, çakıl (Aslanbey Formasyonu) ve Kuvarterner yaşlı alüvyonlar yer almaktadır. Sahada temeli oluşturan Kretase yaşlı kireçtaşları geçirimli özelliktedir. Ayrıca Tersiyer yaşlı volkanitlerin fay ve kırık zonları hidrojeolojik açıdan ikincil gözeneklilik göstermektedir.Yazlıkköy jeotermal alanındaki sıcak sular iyonik içeriklerine göre Na-Cl ağırlıklı, Yazlıkköy sıcak ve mineralli su kaynağının ise geçmiş yıllara kıyasla 2011 yılına gelindiğinde seyrelmenin arttığını Na-Cl tipinden Na-HCO3 tipine kaydığını görülmektedir. Soğuk sular ise Ca-HCO3 tipi sulardır. Jeotermal akışkanın rezervuar sıcaklığı silis jeotermometresi ile 67 °C olarak hesaplanmıştır. Düşük 3H içeriği kaynağın derin dolaşımlı sular tarafından beslendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Primary objective of this research study is to generate a conceptual hydrothermal model of the Gölcük?Yazlıkköy geothermal area, with a hydrogeochemical interpretation of chemical characteristics of the fluids based on the chemical analyses of the samples collected from hot and mineral water springs.The study area is located in Yazlıkköy site where lies the Southeast of Gölcük district of the city of Kocaeli in Catalca-Kocaeli zone of the Marmara Region. It is surrounded by Sakarya to the East and the Southeast; Bursa to the South; Yalova, the Bay of Izmir and the Sea of Marmara to the West and Black Sea to the North. The geological formations in the study area as they are lined up according to their ages are Taslitepe Formation with Cretaceous recrystalized limestone along with marl and sandy limestones; Ferhadiye Formation with Paleocene-Eocene tufa, agglomerate, andesite and basalt; Nimetiye Formation with Oligocene-Miocene tufa, tuffite, andesite and basalt; Aslanbey Formation with Pliocene clay, sand and gravels; and lastly Quaternary alluvium. Cretaceous limestones which also constitute the base unit of the area are permeable. Along with these limestones, fault and joint zones of Tertiary volcanics have secondary permeability in terms of hydrogeology.Hot waters of the Yazlıkköy geothermal area have an ionic content with Na-Cl dominance. Hot and mineral water springs of Yazlıkköy however have a diluted Na-Cl profile relative to the previous years. It has been observed that in the year 2011 the type of the hot spring waters in this area shows a transition from NaCl to NaHCO3 while the cold waters have a CaHCO3 type. The temperature of the geothermal fluid has been calculated as between 67 °C using a silica geothermometer. Low 3H contents indicate that the spring water has a high residence time related to deep circulation.