Fiberglas güneş enerjisi şohbeni
  1. Tez No: 47780
  2. Yazar: YASEMİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYLA ÇALIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FİBERGLAS GÜNEŞ ENERJİSİ ŞOFBENİ Yasemin ÖZDEMİR (ÖZYILDIRIM) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabiiim Dalı Danışman : Prof Dr. Ayla ÇALIMLI 1996, Sayfa: 95 Jüri : Prof Dr. Ayla ÇALIMLI : Prof. Dr. Zühtü UYSAL : Doç. Dr. Murat EROL Bu tez çalışmasında, güneş enerjisiyle çalışan, cam takviyeli plastik malzemeden yapılmış yeni bir su ısıtma sistemi tasarlanmış ve prototipi üretilmiştir. Tasarlanan yeni sistemin, yüksek verimli, pratik ve ucuz olması yanında, klasik güneş enerjisi su ısıtıcılarının bilinen aksaklıklarını ortadan kaldırması da öngörülmüştür. Bu yolla evlerde güneş enerjisinden daha fazla faydalanılması ve ülke ekonomisine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Üretilen prototip üzerinde ısı aktanm mekanizması ve plaka içi sıcaklık dağılımı incelenmiş, çeşitli faktörlerin ısıl verimlilik üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın yapıldığı Ankara'da güneş ışınım şiddetleri ve sistemdeki sıcaklık değişimleri ay, gün ve güneş saatlerine göre deneylerle belirlenmiş ve bu veriler sistemin verimini hesaplamak ve sistemi tanımlamak için kullanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Güneş enerjisi, Su ısıtıcısı
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis DESIGN AND PROTOTYPE MANUFACTURING OF A NEW, EFFICIENT SOLAR WATER HEATER. Yasemin ÖZDEMİR (Özyıldırım) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Ayla ÇALIMLI 1996, Page: 95 Jury : Prof. Dr. Ayla ÇALIMLI : Prof. Dr. Zühtü UYSAL : Assoc. Prof. Murat EROL This project aimes at developing a novel solar water heater to be constructed from fiberglass metarial. It is suggested that the conceived system will eliminate the defficiencies of conventional equipment and will result in a practical, cheap and thermally high efficient water heater for domestic use. The path that will, therefore, be pawed to increased use of solar energy, will lead to substantial savings in family budgets and consequently contribute to the national economy. Heat transfer mechanism and temperature distribution will also be theoretically investigated. Findings will be beneficial for determining the effects of various parameters on thermal efficiency. It is hoped that this project will facilitate the mass production of such a thermal heating system on an industrial scale. Key Words : Sun Energy, Water heater.