Gaziantep bölgesindeki biberlerin biyolojik aktivite tayinleri
Biological activity determinations of pepper's in Gaziantep region
- Tez No: 477839
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN, YRD. DOÇ. DR. SİBEL BAYIL OĞUZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Biberler, patlıcangiller (Solanaceae) familyası icindeki Capsicum turlerinden bir sebzedir. Bu çalışmada Latince adı C. annuum L. olan biberin Gaziantep ilinde yetişen türlerinden yeşil renkli acı biber, kırmızı renkli acı biber ve kırmızı renkli tatlı biber çeşitleri gölgede kurutulmuştur. Bu üç çeşit biberin uygun optimizasyon koşullarında hekzan, diklorometan, metanol ve su özütleri elde edilmiştir. Farklı çözücülerden elde edilen ekstraklarda oksidan statü, antiradikal aktivite, toplam fenolik ve flavonoid içeriği ve biberlerin DNA koruyucu aktivitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Antioksidan aktivitesi için Rel Assay Diagnostics kitleri (TAS, TOS) ve antiradikalik aktivite tayininde DPPH yöntemi kullanılmıştır. DNA koruyucu aktivite için ise pBR322 plazmid DNA'sı ve UV-C yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde kırmızı tatlı biber ,kırmızı acı biber ,yeşil acı biber örneklerinin tümü DNA'yı hidrojen peroksit ve UV_C'ye karşı koruyucu etki göstermişlerdir. Yapılan çalışmada C. annuum bitkisinin hekzan, diklorometan, metanol ve su özütündeki fenolik ve flavonoid bileşenleri de ölçülmüştür. En yüksek flavonoid bileşen miktarı kırmızı tatlı biberin hekzan özütünde görülürken, en yüksek fenolik bileşen miktarı ise yeşil acı biberin hekzan özütünde görülmüştür. Antioksidan aktivite sonuçlarına bakıldığında ise en iyi sonuç yeşil acı biberde tespit edilmiştir. Antiradikal aktivite ölçümleri sonucunda tüm biber çeşitlerinin diklorometan çözücüsündeki değerleri en yüksek aktivite gösterenler olarak tespit edilmiştir. Bu çalışma sonucunda biberlerin antioksidan, fenolik, flavonoid içerikleri ve DNA 'ya karşı koruyucu özellikte aktif bileşiklere sahip olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Peppers are vegetables of the Solanaceae family and they are a from genus Capsicum. In this study, type of color cayenne pepper green and red chili peppers and red sweet pepper varieties that are grown in Gaziantep which are Latin name Capsicum annuum were dried in the shade. Hexane, dichloromethane, methanol and water extracts of these three kinds of peppers were obtained under appropriate optimization conditions. Oxidant status, antiradical activity, total phenolic and flavonoid content in extracts obtained from different solvents and effect of pepper on DNA protective activity were investigated. Rel Assay Diagnostics kits (TAS, TOS) for antioxidant activity and DPPH assay for antiradical activity were used. PBR322 plasmid DNA and UV_C method were used for DNA-protecting activity. When the results are evaluated, all of Red sweet pepper, Red hot pepper, Green hot pepper samples samples showed protective effect on DNA against hydrogen peroxide and UV_C. In this thesis, The phenolic and flavonoid components of the C. annuum in methanol, dichloromethane, water and hexane extracts were also measured. While the highest amount of flavonoid component has been observed in hexane extract of red sweet pepper, the highest phenolic component value was observed in hexane extract of green hot pepper. When the antioxidant activity results are examined, the best result is determined in green pepper. As a result of antiradical activity measurements, the values of all pepper varieties in dichloromethane solvent were determined as the highest activity. As a result of this study, it has been reaveled that peppers have antioxidant, phenolic and flavonoid contents and active compounds as protective property against DNA.