Tricholoma colossus (Fr.) quél., clitocybe nebularis (Batsch) p. kumm., suillus bovinus (l.) roussel. ve lepısta nuda (Bull.) cooke. mantarlarının biyoaktivite ve mineral madde içeriğinin belirlenmesi
Determining the bioactivity and the mineral matter content of tricholoma colossus (Fr.) quél., clitocybe nebularis (Batsch) p. kumm., suillus bovinus (l.) roussel. and lepista nuda (Bull.) cooke. mushrooms
- Tez No: 477840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Tricholoma colossus (Fr.) Quél., Clitocybe nebularis (Batsch) P. Kumm., Suillus bovinus (L.) Roussel. ve Lepista nuda (Bull.) Cooke., mantarlarının etanol özütlerinin antioksidan, antimikrobiyal, DNA koruyucu aktivitesi ve mineral madde içeriğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Antioksidan aktivitelerin belirlenmesi için Rel Assay Diagnostics kitleri (TAS, TOS) ve DPPH yöntemi kullanılmıştır. Antimikrobiyal aktivite testleri 4 farklı bakteri türü Staphylococcus aureus ATCC 29213, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Escherichia coli ATCC 25922, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 ve 2 farklı mantar türü; Candida albicans ATCC 10231, Candida tropicalis ATCC 13803 standart suşlarına karşı modifiye agar dilüsyon methodu ile çalışıldı. Mantarların etanol özütlerinin DNA koruyucu aktiviteleri pBR 322 süperkoil (supercoil) DNA kullanılarak tespit edilmiştir. Mantar özütlerinden 100 ve 200 μg/ml oranlarında standart çözeltiler hazırlanmıştır. Daha sonra DNA ethidium bromit içeren %1'lik agaroz jel üzerinde elektroforez ile görüntüleme gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre mantar türlerinden elde edilen özütlerde, DPPH yöntemiyle en yüksek serbest radikal temizleme aktivitesini Suillus bovinus ve Clitocybe nebularis mantarlar türlerinin gösterdiği gözlenmiştir. Rel Assay Diagnostics kitleriyle yapılan çalışmada en yüksek antioksidan aktiviteyi Clitocybe nebularis ve Tricholoma colossus mantar türleri göstermiştir. Antimikrobiyal testler değerlendirildiğinde Clitocybe nebularis özütünün daha fazla bakteri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Yapılan DNA koruyucu aktivite testlerinde tüm mantar örneklerin %25'lik ve %100'lük konsantrasyonlara karşı DNA koruyucu aktivite göstermiştir. Mantarların mineral madde içeriği yaş yakma yöntemiyle mineralize edilip atomik absorbsiyon spektrofotometresi (atomic absorption spectroscopy)(AAS) kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at determining the antioxidant, antimicrobial, DNA protective activity and mineral substance content of Tricholoma colossus (Fr.) Quél., Clitocybe nebularis (Batsch) P. Kumm., Suillus bovinus (L.) Roussel. and Lepista nuda (Bull.) Cooke mushrooms ethanol extracts. Rel Assay Diagnostics kits (TAS, TOS) and DPPH method were employed to determine the antioxidant activities. Antimicrobial activity tests were studied using the modified dilution method against standard strains and with 4 different bacteria species Staphylococcus aureus ATCC 29213, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Escherichia coli ATCC 25922, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 and 2 different mushroom species; Candida albicans ATCC 10231, Candida tropicalis ATCC 13803. DNA protective activities of the ethanol extracts of mushrooms were determined using pBR 322 supercoiled DNA. Standard solutions at the rate of 100 and 200 μg/ml were prepared from mushroom extracts. Then, imaging was performed on 1% agarose gel containing DNA ethidium bromide with electrophoresis. According to the results, it was observed that Suillus bovinus and Clitocybe nebularis mushroom species showed the highest free radical scavenging activity with DPPH method among the extracts that were obtained from mushroom species. Clitocybe nebularis and Tricholoma colossus mushroom species displayed the highest antioxidant activity in the study that was carried out with Rel Assay Diagnostics kits. When antimicrobial tests were evaluated, the extract of Clitocybe nebularis was proved to be effective on more bacteria species. All mushroom samples showed DNA protective activity against 25% and 100% concentrations in the DNA protective activity tests. The mineral matter content of mushrooms was mineralized with the method of wet decomposition and determined using atomic absorption spectrophotometry (AAS).