Relationship between serum magnesium level and insulin resistance in obese non-diabetic subjects and obese type2 diabetic patients
Obez diyabetik olmayan ve diyabetik hastalarda serum magnezyum düzeyi ve insülin direnci arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 477838
  2. Yazar: RAHMAH KASSAR ALFALAHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER ÇELEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Tip 2 diabetes mellitus (T2DM) ve obezite kalıtsal ve çevresel faktörler arasındaki etkileşimler de dahil olmak üzere multifaktöriyel hastalıklardır. Bu iki hastalık arasında paylaşılan bir ortak bir özelliği, insülin direnci varlığıdır. Magnezyum (Mg+2), glikoz homeostazında önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmada, obez diyabetik olmayan kişilerde ve obez T2DM hastalarda serum Mg düzeyleri ile insülin direnci arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve daha sonra kontrollerle karşılaştırmaktır. Hastalar ve Yöntemler: Bu çalışma, hem cinsiyet hem de yaş aralığı (20-70) arasında değişen 120 kişiden oluşmaktadır. Kişiler dört gruba ayrıldı: Grup I, kontrol olarak 30 sağlıklı bireyi kapsamıştır. Grup II 30 obez diyabetik olmayan bireyden oluşmuştur. Grup III hastalığın öyküsü bir yıldan az olan 30 obez T2DM hastasını ve grup IV'te hastalığın öyküsü beş yıldan fazla olan 30 obez T2DM'yi kapsımıştır. Serum Mg, açlık glikozu, açlık insülin, açlık lipidleri ve kreatin ölçüldü, VKI ve HOMA-IR hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Type2 diabetes mellitus (T2DM) and obesity are multifactorial diseases including interactions between hereditary and environmental factors. A common feature shared between these two diseases is the existence of insulin resistance. Magnesium (Mg2+) plays an important role in glucose homeostasis. Our study aimed to evaluate the relationship between serum Mg level and insulin resistance in obese non-diabetic subjects and obese T2DM patients then compared them with controls. Patients and Methods: The present study consist of 120 subjects of both genders and aged range between (20-70) years. The subjects were divided into four groups: Group I including 30 healthy subjects as a control. Group II consisted of 30 obese non-diabetic subjects. Group III included 30 obese T2DM patients with disease history less than 1 year and group IV included 30 obese T2DM with disease history more than 5 years. Serum Mg, fasting lipids, glucose, insulin and creatinine were measured. BMI and HOMA-IR were calculated.