Güney Ege Denizi'ndeki ahtapot octopus vulgaris cuvier, 1797 (Octopoda: Cephalopoda)'nin üreme biyolojisi ve küçük ölçekli balıkçılıkla ilişkisi
Reproducti̇ve bi̇ology of common octopus, octopus vulgaris cuvi̇er, 1797 (Octopoda: Cephalopoda) from Southern Aegean Sea and importance for small scale fi̇shery
  1. Tez No: 477856
  2. Yazar: ECE ÇETİNÖRGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAHADIR ÖNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada dünya ılıman denizlerinde yaygın olan bir ahtapot türü Octopus vulgaris'in Güney Ege Deniz'indeki populasyonu incelenerek üreme biyolojisi hakkında bilgiler elde edilmiştir. O.vulgaris dünya genelinde önemli bir balıkçılık kaynağıdır. Çalışılan bölgede bir yılda tahmini avcılık miktarı 9.750 kg'dır ve bu değer Türkiye'deki toplam ahtapot avcılığının %4,7'sine tekabül etmektedir. Bodrum-Göltürkbükü kıyılarından 2016 - 2017 yılları arasında balıkçılar tarafından elde edilen 95 birey (42 dişi, 53 erkek) incelenmiştir. Bireylerin manto boyları 8 – 30 cm (ort. 16,6 ± 4,7) ve ağırlıkları 1000 - 8300 g (ort. 2535,8 ± 1879,5) arasında değişmektedir. İncelenen 42 adet dişi bireyin potansiyel fekonditesi 225.348 – 982.137 adet (ort. 589.175 ± 196.16) ve yumurta çapları 0,025 - 3,5 mm (ortalama: 1,06 ± 0,8) arasındadır. Erkek bireylerin ise nidham keselerinde, boyları 1,2 ile 10,7 cm (ort. 4,66 ± 1,33) arasında değişen 12 – 557 adet (ort. 140,90 ± 126,69) spermatofor bulunmuştur. Dişilerde manto boyu ve potansiyel fekondite arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur (r=0,717). Erkeklerde manto boyu ile ortalama spermatofor boyları ve spermatofor sayısı arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur (r=0,797; r=0,529). Erkekler dişilerden daha küçük boyutlarda eşeysel olgunluğa ulaşmaktadır. Dişi bireylere ait GSI değerlerinin Mart ayında pik gerçekleştirdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The reproductive biology of the common octopus, Octopus vulgaris was studied from specimen collected in Bodrum, Göltürkbükü from local fishers, between 2016 and 2017. O.vulgaris is an important species in global fishery. An annual catch amount of octopus was estimated as 9,750 kg which constitutes 4.7% of total octopus catch in Turkey. In all, 95 specimens (42 females, 53 males) ranged from 8-30 cm (ort. 16,6 ± 4,7) mantle length and 1000 – 8300 g (ort. 2535,8 ± 1879,5) weight. Potential fecundity of the total of 42 females was between 225.348 - 982.137 (ort. 589.175 ± 196.16) and the egg diameters were between 0,025 - 3,5 mm (ortalama: 1,06 ± 0,8). 53 males investigated have 12 - 557 (mean 140,90 ± 126,69) spermatophores in their Needham sac and the length of the spermatophores was between 1,2 - 10,7 cm (mean 4,66 ± 1,33). Potential fecundity was significantly correlated with length in females (r=0,717). Mean spermatophores length and spermatophores numbers was correlated with length in males (r=0,797; r=0,529). Males matured at a smaller size than females. The GSI ındıces reached a peak in March for females.