Metisilin dirençli staphylococcus aureus (Mrsa)'un hızlı, hassas ve doğru tanısı için yüzeyde zenginleştirilmiş raman saçılmasına dayalı yeni yöntem geliştirilmesi
Development of new methods based on surface enhanced raman spectroscopy for metrically staphylococcus aureus (Mrsa) quick, accurate and correct diagnosis
- Tez No: 477855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
MRSA özellikle son 30 yıldır tüm dünyada kontrol altına alınması gereken hastane ve toplum kaynaklı enfeksiyonların etkeni olmuştur. Bu yüzden MRSA kaynaklı enfeksiyonlar için bulaşı önlemek ve tedaviyi en kısa zamanda uygulamak mortalite oranlarını düşürmek adına önemlidir. Bu çalışmada MRSA tanısında kullanılan; uzun süren, yetişmiş personel ihtiyacı olan geleneksel yöntemlere alternatif olarak Yüzeyde Zenginleştirilmiş Raman Spektroskopisi (YZRS) kullanılması ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. 23 MRSA ve 2 MSSA kullanılarak alınan YZRS spektrumlarına göre; yüzeye aktif olarak tutunan antikorla spesifik bağlanan MRSA bakterileri yüksek şiddette pik verdiği, MSSA'lar antikora spesifik bağlanmadığı için alınan YZRS spektrumları MRSA kadar şiddetli olmadığı ve YZRS aktif yüzeye bağlanan antikor seviyesinde saçılma olduğu gözlemlendi. Bu da YZRS kullanılarak MRSA ve MSSA bakterilerini birbirinden ayrılması için gerekli pikleri sağladı. Bu yöntem sayesinde küresel bir sorun olan MRSA enfeksiyonlarının kısa zamanda, doğru ve güvenilir tanısının konulması mümkün hale gelecektir.
Özet (Çeviri)
For the past 30 years MRSA in particularly has been a major factor for the hospital and society sourced infections which needs to be taken control of. Therefore It is highly important to void MRSA sourced infections and apply the treatment at the earliest in order to reduce the mortality level. Diagnosis used for MRSA in this study; long lasting, trained personnel in demand and traditional methods alternative enriched on the surface Raman Spectroscopy use and development were aimed. According to YZRS spectrums of 23 MRSA and 2 MSSA; on the surface actively adsorbate anticor specifically connected MRSA bacterias cause extreme peak, however YZRS spectrum taken for MSSA anticor specific not connected not so extreme and on YZRS active surface connected anticor levels scattering has been identified. This has concluded that applying YZRS differentiate the MRSA and MSSA bacterias resulted necesssary peaks. Globally problem causing MRSA infections can be diagnosed in earliest possible, correct and trustworthy way with the use of this methods.