Spatial distribution of geochemical properties of Köyceği̇z lake and Fethi̇ye-Göcek bay bottom sediments and effect of subaqueous geothermal springs on these properties
Köyceğiz gölü ve Fethiye-Göcek tabanındaki çökellerinin jeokimyasal özelliklerinin alansal dağılımı ve sualtı jeotermal kaynakların bu özelliklere etkisi
- Tez No: 477892
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Köyceğiz gölü, güneybatı Anadolu'da Muğla il sınırları içinde yer almaktadır. Sultaniye ve Köyceğiz havzası olmak üzere iki havzadan oluşan göl, Dalyan kanalı ile Akdeniz'e bağlanmaktadır. Fethiye–Göcek Körfezi ise Köyceğiz gölünün güneybatısında yer almaktadır. 112Y137 numaralı Tubitak Projesi kapsamında, Köyceğiz gölünde 3, Fethiye-Göcek körfezinde 1 adet sualtı sıcak su kaynağı tespit edilmiştir. Ayrıca, Köyceğiz gölünde 2 adet sualtı soğuk su kaynağı bulunmuştur. Bu sualtı sıcak ve soğuk su kaynaklarının göl ve deniz tabanındaki sedimanlara etkisi bu tez kapsamında araştırılmıştır. Bu sebeple göl ve deniz tabanından gravite yöntemi ile toplamda 204 adet karot alınmıştır. Alınan karotların üst kısımlarından 5'er cm alınarak yapay karotlar oluşturulmuştur. Yapay karotlar, Bremen Üniversitesi'nde ITRAX marka micro-XRF cihazı ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz çalışmaları sonucunda, Köyceğiz gölünde, sualtı sıcak su kaynakları çevresinde Cl, Br, S elementlerinin değerlerinde alansal olarak artış gözlenirken, Fethiye-Göcek körfezinde ise sualtı sıcak su kaynağı çevresinde alansal olarak artan Sr, Ca, Cl ve S değerleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Köyceğiz Lake is located in Muğla Provience, Southwest of Turkey. There are two basins in the lake: Köyceğiz basin in the north and Sultaniye basin in the south. The lake is connected to Mediterranean Sea with Dalyan channel. There are three hot spings were found in Köyceğiz Lake and one hot spring was found in Fethiye-Göcek Bay. In addition, two cold springs were found in Köyceğiz Lake in the scope of Tubitak Project number 112Y137. In this thesis, effects of sub-aqueous hot springs to the bottom sediments were explored. For that purpose, 204 gravity cores were taken from the bottom of lake and sea. Artificial cores were created by taking 5 cm of sediments from the top of the cores. These artificial cores were analyzed by ITRAX-micro-XRF core scanner in Bremen University. As a result of this analysis, around subaqueous hot springs, high anomaly in Cl, Br, and S elements were detected in the bottom sediments of Köyceğiz Lake. Positive anomaly was recorded in Sr, Ca, Cl and S elements around subaqueous hot spring in Fethiye-Göcek Bay sediments.