Assessment of heavy metal pollution in Krowoderski Park, Krakow: Spatial distribution and source identification
Krakow'daki Krowoderski Parkı'ndaki ağır metal kirliliğinin değerlendirilmesi: Mekansal dağılım ve kaynak tanımlama
- Tez No: 893540
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Demografi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, Polonya'nın Krakow şehrindeki Krowoderski Parkı'ndaki topraklardaki ağır metal kirliliğine odaklanmıştır. Çalışmanın amaçları arasında Cd, Cr, Cu, Ni, Pb ve Zn'nin uzamsal dağılımını belirlemek, bazı temel toprak özelliklerini değerlendirmek, altı jeokimyasal arka plan kullanarak kirlilik indislerini hesaplamak ve kirlilik kaynaklarını tanımlamak bulunmaktadır. 0-20 cm derinliğindeki toprak örnekleri 40 farklı noktadan toplanmış ve ICP-OES kullanılarak incelenen ağır metaller için analiz edilmiştir. Ayrıca pH, CaCO3 ve toplam organik karbon içeriği gibi bazı temel toprak özellikleri de ölçülmüştür. Verilerin yorumlanmasında Kriging ve Ters Mesafe Ağırlıklı (IDW) gibi jeoistatistik teknikler kullanılmıştır. Kirlilik indisleri olarak Igeo, EF, PI, PIsum, PLI, PINemerow, Cf, RI ve CSI gibi indisler hesaplanarak kirlilik düzeyleri değerlendirilmiştir. Analizler, ağır metal içeriğinin doğal seviyelerden belirgin şekilde yüksek olduğunu, özellikle Krowoderski Parkı'nın güney bölgesinde insan faaliyetlerinin etkisiyle olduğunu göstermiştir. Krowoderski Parkı'ndaki potansiyel toprak kirlilik kaynakları arasında trafik, endüstri ve yoğun kentsel yerleşimlerin etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study focused on heavy metal contamination in the soils of Krowoderski Park in Krakow, Poland. The objectives were to determine the spatial distribution of Cd, Cr, Cu, Ni, Pb, and Zn, assess some basic soil properties, calculate pollution indices using six geochemical backgrounds, and identify pollution sources. Soil samples from a 0-20 cm layer were collected in 40 locations and analyzed for the studied heavy metals using ICP-OES. Basic soil properties, such as pH, CaCO3 and total organic carbon content, were also measured. Geo-statistical techniques like Kriging and Inverse Distance Weighting (IDW) were employed to interpret the data. Pollution indices such as Igeo, EF, PI, PIsum, PLI, PINemerow, Cf, RI, and CSI were calculated to assess contamination levels. The analysis indicated that heavy metal content was notably higher than natural levels, particularly in the southern area of Krowoderski Park - influenced by human activities. Potential sources of soil contamination in Krowoderski Park include traffic, industry and the impact of dense urban settlements.