Makarnalık Buğday (triticum durum desf.) tohumlarına uygulanan farklı dozlardaki Gamma ışını ve EMS (Ethyl Methane Sulphonate)'in bazı M1 bitki özelliklerine etkileri
- Tez No: 47795
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAİME ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MAKARNALIK BU?DAY (Triticum durum Desf. ) TOHUMLARINA UYGULANAN FARKLI DOZLARDAKI GAMMA ISINI VE EMS (Ethyl Methane Sulphonate) ' in BAZI Mı BITKî ÖZELLİKLERİNE ETKİLERİ Muharrem BAYHAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabil im Dala Danışman: Doç. Dr. Saime ÖNVER 1996. Sayfa: 71 Jüri: Doç. Dr. Saime ÜNVER Prof.Dr. Günal AKBAY- Prof.Dr. Yusuf KIRTOK Bu araştırma 1993, 1994 yıllarında A.ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri BÖlümü'nde yapılmıştır. Araştırmanın amacı: Kunduru 1149 makarnalık buğday çeşidi tohumlarına farklı dozlarda uygulanan gamma ısını ve EMS dozlarının Mı bitkilerinin bazı özellikleri üzerine etkilerini belirlemektir. Bu amaçla: Kunduru 1149 makarnalık buğday çeşidinin Ssll nem içeren tohumlarına. EMS' in 0.002, 0.003 ve 0.004 dozları, gamma ısının ise 5, 15 ve 25 kR'lık dozları uygulanmıştır.IX Araştırma Sonuçlarına göre; EMS uygulaması Mı bitkilerinin cıkıs oranı, ilk yaprak uzunluğu, fide boyu, kök uzunluğu, bitki boyu. başakta tane sayısı ve fertilite üzerinde olumsuz etkide bulunmuş ve artan EMS dozlarına bağlı olarak ele alınan bitki özelliklerinde de belirgin azalmalar gözlenmiştir. Bitkide kardeş sayısı, başak boyu ve başakta tane ağırlığına etkisinin dozlara bağlı olarak olmadığı, başakta çiçek sayısının ise EMS uygulamasından etkilenmediği saptanmıştır. Gamma ısını uygulaması.- Mı bitkilerinin ele alınan bitki özelliklerinden, başakta çiçek sayısı dışında tüm özelliklerde artan dozlara bağlı olarak olumsuz etkide bulunmuştur. ANAKTAR KELİMELER: Kunduru 1149 makarnalık buğday çeşidi. Mutagen, Mutasyon, EMS (Ethyl Methane Sulphonate), Gamma Isını, Fertilite.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT Masters Thesis THT EFFECT OF DIFFERENT DOSES OF EMS (Ethly Methane Sulphonate) AND GAMMA RAYS APPLIED TO SEEDS OF DURUM WHEAT (Tritucum durum Desf.) ON SOME CHARACTERS OF Mx PLANTS Muharrem BAYHAN Ankara Umversty Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor : Assoc.Prof.Dr.Saime UNVER 1996, Page: 71 Jury : Assoc. Prof.Dr. Saime ÜNVER Prof. Dr. Günal AKBAY Prof. Dr. Yusuf KIRTOK This research was conducted at the Department of Agronomy, Faculty of Agricultere, Universty of Ankara in 1993-1994. The aim of this research was to determine the effects of various doses of gamma rays EMS (Ethyl MethaneIV Sulphonate) on the some characters of Mx plants in Durum wheat. Durum wheat variety named Kunduru 1149 which contains 11 % moisture was used as material and also doses of 0.2 %, 0.3 %, 0.4 % of EMS and doses of 5 kR, 15 kR, 25 kR were applied. Acording to the results of this research ; The increasing of EMS doses hava caused significant diferences which were negative direction on the characters of the rate of emergence, first leave length, seedeling height, root length, plant lenght, mmber of seeds per spike and fertility. The characters of number of tillers per plant, spike length and spike weight were affected from EMS treatment but this not due to doses. The EMS treatments have not caused any differences on number of tillage per spika. The increasing doses of gamma rays have caused significant differences which were negative direction on the all characters investigated except number of tillage per plant. KEY WORDS: Kunduru 1149 Durum Wheat variety, mutagen, mutation, EMS (Ethyl Methane Sulphonate), gamma rays, fertility.