Asmalarda kanama suyunun bileşimi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 47793
  2. Yazar: M.ZÜBEYDE KÖKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ASMALARDA KANAMA SUYUNUN BİLEŞİMİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA M. Zübeyde KÖKBULUT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Yılmaz FİDAN 1996, Sayfa:35 Jüri: Prof. Dr. Yılmaz FİDAN Doç. Dr. Zeki KARA Yard.Doç.Dr. Birhan MARASALI Bu çalışmada, Sultani Çekirdeksiz ve Perlette üzüm çeşitlerinde kanama suyunun bileşimi araştınlmıştır.denemeye aldığımız çeşitlerde, deneme harici omcalara periyodik aralıklarla budama yapılarak, kanamanın başlangıcı tespit edilmiş ve bu tarihte deneme omcalan budanmıştır. Budanan kısımlardan sızan kanama sulan ilk 24 saatlik ve kanama duruncaya kadar olmak üzere iki periyotta toplanmış ve - 20 °C'de muhafaza edilmiştir. Analizlere başlarken, kanama sıvılan oda sıcaklığında eritilmiş ve kanama suyunda; makro ve mikro elementler, organik asit ve şekerlerin bulunduğu saptanmıştır. Kanama suyunun akmaya başlaması ve akan sıvı miktan çeşitlere göre farklılık göstermiş, her iki periyotta toplanan kanama suyu miktarı, Sultani Çekirdeksiz'de Perlette'den daha fazla bulunmuştur. Kanama sıvısının bileşimindeki; inorganik iyon, organik asit ve şeker konsantrasyonlarında çeşitler arasında belirgin bir fark gözlenmemiştir. ANAHTAR KELİMELER: Vitis Vinifera L, kanama, ksilem akıntısı, özsu.budama zamanı, geç budama, makro elementle mikro elementler, organik asitler, şekerler
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master's Thesis INVESTIGATIONS ON THE CHEMICAL COMPOSITION OF XYLEM SAP ON VINES M.Zübeyde KÖKBULUT Ankara University Graduate School of Naturel and Appied Sciences Department of Hortuculture SupervisonProf.Dr. Yılmaz FİDAN 1996, Page. 35 Jury:Prof.Dr. Yılmaz FİDAN Assoc.Prof.Dr. Zeki KARA Assist Prof. Dr. Birhan MARASALl In this research, composition of xylem fluid was investigated in grape varieties of Thompson Seedless and Perlette. Time of initation of xylem exudate was determined as follows; some vineyards which selekted out of experimental ones were selected and pruned intermittently, when the date that xylem exudate started, experimental vineyards were pruned. Then, xylem exudate was collected from vines either in the fist 24 hours or until exudate stops and they were stored at -20°C Before analyses started, xylem fluid was thawed to room temperature.Then, analyses were carried out to find out macro and micro elements, organic acids and sugars in xylem exudates. Initiation of xylem exudate, its amount varied among varieties, in both collection periods, the amount of xylem exudate was higher in Thompson Seedless than that of Perlette. Whereas, inorganic ion, organic acid and sugar concentrations of exudates were very similar in varieties. KEY WORDS : Vitis vinifera L., bleeding, xylem exudate, sap, pruning time, late pruning, macroelements, microelements, organic acids.sugars