Osteosarkom hastalarında tedavi sonuçlarımızın retrospektif olarak değerlendirilmesi
Evaluation of treatment results in our osteosarcoma patients retrospectively
  1. Tez No: 478019
  2. Yazar: BURÇ ÖZCANYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN KEÇECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Primer kemik maligniteleri tüm kanserlerin % 1'inden azını oluşturmaktadır. İçlerinde en sık görüleni ise osteosarkomdur. En sık adölesan ve genç erişkin döneminde görülmektedir. Etkin ve doğru tedavi edilmeyen hastalarda yüksek mortalite oranları tespit edilmiştir. Bu sebeple üzerinde geniş ve ayrıntılı çalışmalar yapılmıştır. 1960 yılında %20' lerde olan genel sağkalım oranları günümüzde izole ektremite osteosarkomlarında %70' lere yaklaşmıştır. Sağkalım oranlarının artışında en büyük etken neoadjuvan ve adjuvan kemoterapi'deki (KT) gelişmeler olmuştur. Son 25 yıldaki görüntüleme ve cerrahi tekniklerdeki gelişmeler ile amputasyonun yerini büyük oranda ekstremite koruyucu cerrahi teknikler almıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 1.1.2000 -31.12.2015 tarihleri arasında EÜTF Ortopedi ve Travmatoloji kliniğine başvurmuş, patolojik tanısını osteosarkom olarak almış, onkolojik tedavisini EÜTF de almış ve takiplerine kliniğimizde devam etmiş 114 olgu incelenmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, şikayet süresi bilgileri, kitlenin yerleşim yeri, boyutları, patolojik kırık durumu, KT yanıtı, olguların neoadjuvan-adjuvan tedavi alıp almadığı, lokal rekürrens ve metastaz gelişimleri, operasyon özellikleri, operasyon sonrası komplikasyonları, protez durumu, revizyon durumu“nitelik, süre ve oransal olarak”incelenmiştr. Bu verilerin sağkalım ile ilişkisi araştırılmıştır. Bulgular: Hastalarda, ortalama yaş 26.6±16.8, E:K oranı 1.23 olarak tespit edildi. Osteosarkomun %94.7'sinin ekstremitede ve en sık yerleşim yerinin distal femur olduğu (%52.6) görüldü. Ağrı ve şişlik birlikteliği en sık şikayet iken (%57.5), şişlik süresi ile evreleme arasında istatiksel anlamlı ilişki saptandı. En sık cerrahi, %75,4 ile ekstremite koruyucu cerrahi, en sık hastalık evresi evre 2b olarak saptandı. Tanı anında metastaz oranı % 35.5, opere olan 107 hastadan 14 (%13) olguda lokal rekurrens saptandı. Protez yapılan hastaların %39.7'sine revizyon uygulanmıştır. Revizyonun en sık nedeni enfeksiyon, en sık enfeksiyon etkeni de Staphylococcus aureus olarak saptandı. Genel sağkalım 2 yıllık %77.2, 5 yıllık %56.5, 10 yıllık %50.6 saptanırken; hastalıksız sağkalım oranları sırasıyla %76.3, %41.6, %36.9 olarak bulundu. Tanı anında metastaz, lokal nüks gelişimi, postoperatif metastaz oluşumu, tümör nekroz oranı, tümör evresi sağkalım üzerine etkili faktörler olarak bulundu. Sonuç: Tanı anında metastaz varlığı, hastalık evresinin artması, tümör nekroz oranının
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Background: Primary bone malignancies constitute less than 1% of all cancers. Osteosarcoma is the most common type of all primary bone cancer . It usually affects adolescents and young adults. The mortality increases if treatment ıs not proper and suffient. For this reason extensive studies have been conducted.İn 1960s survival rates were %20, however nowadays it reachs to %70 in localized ekstremity osteosarcoma. The major factors in the increase in survival rates have been developments in neoadjuvan and adjuvant CT. In the last 25 years, because of development in imaging techniques and surgical techniques, amputations have been largely replaced by limb-sparing surgical techniques. Methodology: In our study, 114 patients who was applied to EUTF Orthopedics and Traumatology Clinic between 1.1.2000 - 31.12.2015, taken pathological diagnosis as osteosarcoma, received oncologic treatment at EUTF and continued to follow-up in our clinic.We recorded local recurrence and metastasis, operative features, postoperative complications, type of prosthesis, revision status, , age, gender, history of complaints, location of resection,tumor size, pathologic fracture status, CT response, neoadjuvant- adjuvant treatment by time and proportion.The relationship between these informations and survival rates were investigated. Results: The mean age is 26.6 ± 16.8, Male- Female ratio is 1.23, 94.7% of all cases are located on the extremity and the most frequent location is the distal femur (52.6%). Pain and swelling association are the most common complaints (57.5%), and duration of swelling is correlated with stage. Limb-sparing surgery is the most common surgery with 75.4%, and stage 2b is the most common disease. By the time of diagnosis, metastasis is detected in 35.5% and 14 (13%) of 107 patients have local recurrence after operation. 39.7% patients who have prosthesis were revised. The most frequent reason of the revision is infection, the most common infection is Staphylococcus aureus. Overall survival is 77.2% for 2 years, 56.5% for 5 years and 50.6% for 10 years. Disease free survival rates are found as 76.3%, 41.6% and 36.9% respectively. Diagnostic factors are presence metastatic disease at first biopsy, local recurrence, postoperative metastatic disease, necrosis rate of tumor after resection, stage of tumor at diagnosis. Conclusion: By the time of diagnosis, the presence of metastatic disease, an increase in the stage, tumor necrosis