BİS, FOUR Skalası ve Glasgow Koma Skalasının prognoz tahminindeki önemi
The predictive value of BİS, FOUR Scale and Glasgow Coma Scale on prognosis
- Tez No: 478020
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY DEMİRAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Glasgow Koma Skalası (GKS) en yaygın şekilde bilinç durumunu değerlendirmek için kullanılan araçtır. Full Outline of Unresponsiveness (FOUR) Skor GKS'nın kısıtlı kaldığı konuları düşünülerek geliştirilen ve yoğun bakım hastalarında kullanışlı bulunan yeni bir skaladır. Bizim amacımız FOUR Skor'un komatöz hastalarda tutarlı mortalite tahmini yapıp yapamadığını saptamak ve Bispektral indeks kullanarak FOUR Skor'un GKS ile performansını kıyaslamak. METOD: Herhangi bir kafa travması sonrası ya da nörolojik şikayetleri olan 18 yaşın üzerinde düşük bilinç seviyesinde olan hastalar çalışmaya dahil edildi. SONUÇLAR: 65 hastanın hepsi bu çalışmaya dahil edildi. Mortalite tahmin değeri Eğri Altı Alan (EAA) GKS için 0.843±0.05 (0.74-0.94), FOUR Skor için 0.826±0.05 (0.71-0.93), BİS için 0.856±0.05 (0.74-097). TARTIŞMA: Bu yeni koma skalası (FOUR Skor) GKS'ından daha üstün değildir. Ancak, GKS, BIS and FOUR Skor kombinasyonu ilk 24 saat mortalite tahmini yapmada değerlidir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND AND AIM: The Glasgow Coma Scale (GCS) is the most widely used tool for the evaluation of the level of consciousness. The Full Outline of Unresponsiveness (FOUR) Score is a new coma Scale that was developed considering the limitations of the GCS, and has been found to be useful in an intensive care setting. Our aim was to determine whether the Full Outline of UnResponsiveness (FOUR) score is an accurate predictor of mortality in comatose patients and to compare its performance to GCS using with Bispektral indeks. METHODS: All patients older than 18 years who presented with an poor level of consciousness, after any trauma to the head or with neurological complaints were included in this study. RESULTS: A total of 65 patients were included in the study. Area under the curve (AUC) values in predicting to mortality for GCS was 0.843±0.05 (0.74- 0.94), 0.826±0.05 (0.71-0.93) for FOUR Score and 0.856±0.05 (0.74-097) for BIS. DİSCUSSION: The new coma Scale, FOUR Score, is not superior to the GCS. However, the combination of the GCS, BIS and FOUR Score is a valuable tool that can be used for predicting to mortality in first 24 hours.