İntradural spinal tümör cerrahisinde intraoperatif nöromonitörizasyon kullanımının sonuç üzerine etkileri
The effects on the results of the application of intraoperative neuromonitarization techniques during intradural spinal surgery
  1. Tez No: 478061
  2. Yazar: MUSTAFA SERDAR BÖLÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKİN ÖZGİRAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
İntradural spinal kord tümörleri (İSKT); toplumda görülme sıklığı 2-10/100,000'da olan, %55'i ekstradural, %40'ı intradural ekstramedüller yerleşimli, çoğunluğu benign karakterde tümörlerdir. Bu nedenle İSKT tedavisinde birincil seçenek cerrahi ve mümkünse de tümoral dokunun çevre nöral dokuya en az hasar verilerek tamamıyla çıkartılmasıdır. Omurilik ve omurga cerrahisinde özellikle de intradural spinal kord tümörü(İSKT) cerrahisinde yıllar içinde artan birikim ve deneyim yanısıra ameliyatlarda kullanıma giren mikrocerrahi uygulamalar ve preoperatif ve intraoperatif görüntüleme tekniklerinde teknolojinin gelişmesi sayesinde daha başarılı sonuçlar alınmaya başlanmıştır. Ancak omuriliğin ve periferik sinirlerin ameliyat sırasında işlevsel durumlarım değerlendirmeye yönelik teknikler bütünü olan intraoperatif nöromonitörizasyon (İONM) ayrı bir yere sahiptir. Geriye dönük ve tanımlayıcı olan çalışmamızda, Ekim 2011 ve Şubat 2016 yılları arasında E.Ü.T.F.H. Nöroşirurji AD'da intradural spinal kord tümör (İSKT) tanısı ile opere edilen hastaların sosyo-demografik özellikleri(yaş,cinsiyet), kitle yerleşim yeri, patoloji sonucu, başlangıçta ve operasyon sonrasında nörolojik durum, tümör total-parsiyel rezeksiyon durumu ve intraoperatif nöromonitor kullanımı incelenmiştir. Çalışmaya alınan 38 hastanın %63,2'si kadın, %36,8'i erkekti. Çalışmaya dahil edilen hastalarda en düşük yaş 17 yıl, en yüksek yaş 79 yıl ve yaş ortalaması yıl olarak 46,0±15,5 olarak bulunmuştur. Çalışmaya alınan hastaların 22'sinde(%57,9) İONM kullanılırken 16'sında(42,1) İONM kullanılmadı. Çalışmaya alınan hastalarda kitle yerleşim yerinin en fazla torakal vertebralar seviyesinde (%39,5) olduğu saptanmıştır.38 hastanın 20'sinde pre op nörolojik defisit izlenmiş, hastaların 4'ünde post op nörolojik defisit de kötüleşme izlenirken 31'inde(%81,6) değişiklik izlenmemiştir. Çalışmamızdaki hastaların 29'unun(%76,3) tümörü total rezeke edilmişken 9 hastanınkinde parsiyel rezeksiyon sağlanmış olduğu tespit edildi. 38 hasta ile yaptığımız bu çalışmada istatiksel olarak yapılan analizlerde İONM kullanımı ile çalışmada incelenen değişkenler arasında anlamlı sonuç ilişkisi kurulamasa da cerrahi ekibin tecrübesi ve teknik donanımın optimal olduğu hallerde, tecrübeli bir ekibin değerlendirdiği İONM sonuç üzerine olumlu etkilerde bulunabilir. Daha somut değerlendirmeler için iyi planlanmış prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır. Ancak etik ve medikolegal kısıtlamalar nedeniyle İONM kullanımının cerrahi sonuç üzerine olumlu etkileri olduğuna dair randomize kontrollü çalışma yapılması tartışmalıdır.
Özet (Çeviri)
Intradural Spinal Cord Tumors (ISCT) ; They are one of the most rare of central nervous system tumors. ISCT have an incidence of 2-10/100.000 among the population and they are mostly characterized as benign. Primary choice of treatment in ISCT is surgical. The purpose of the surgical treatment is the removal of tumor tissue without causing any possible damage to the surrounding neural tissue. Intraoperative (Neurophysiological Monitoring) Neuromonitarization (IONM), encompasses all the techniques that are responsible for assessing the condition of spine and peripheral neurons during surgery. During our retroactive and definitive study, we have inspected patients that have been diagnosed with Intradural Spinal Cord Tumor whom have been treated at Ege University's Medical Faculty, Neurosurgery Division, between October 2011 – February 2016, on the basis of socio-demographic properties (age, sex, … etc.), mass location, pathology results, pre-op and post-op neurological condition, total or partial resection of the tumor, and the usage of intraoperative neuromonitorization. Among the 38 subjects included in the study, the female participants composed 63.2% of the total. The minimum age was 18 years and the maximum was 79 years with the average being 46.0 ± 15.5 years. 22 of the subjects (%57.9) were treated with IONM while 16 of them (% 42.1) were not treated with IONM. The highest percentage of location (%39.5) belonged to Thoracic Vertebrae within the cases. 20 of the 38 subjects were diagnosed with pre-op neurological deficit and 4 patients had a deteriorating post-op neurological deficit with 31 patients (%81.6) having no change in their condition. 29 cases had total tumor resection. 9 cases had partial tumor resection. In this study, which we have used 38 participants ,using statistical methods, we have concluded that there is no significant relationship between the inspected variables and IONM usage, however, an experienced surgical team with optimal technical equipment provided, an IONM evaluated by an experienced team could provide positive effect on the outcome. For more concrete results, well planned prospective studies are necessary. Nevertheless due to ethical reasons and medicolegal constrictions, it is controversial to conduct randomized controlled tests to evaluate the positive effects of IONM usage on surgical results.