Yavaş bilişsel tempo (Sluggish Cogniti,ve Tempo-SCT) ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde kranial fonksiyonel magnetik rezonans görüntüleme bulgularının araştırılması
The investigation of cranial functional magnetic resonance imaging results in children and adolescents with attention deficiency and hyperactivity disorder with sluggish cognitive tempo
- Tez No: 478060
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP SABRİ ERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Giriş: Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), çocukluk çağında başlayan, kişinin yaşına uygun olmayan dikkatsizlik, hiperaktivite ve impulsitive ile karakterize kişinin gelişimini ve işlevselliğini etkileyen nörogelişimsel bir bozukluktur. SCT (Sluggish Cognitive Tempo-Yavaş Bilişssel Tempo); hayale dalıp gitme, uyanık kalmada zorlanma, enerjide düşüklük, kendi dünyasında yaşama, şaşkın görünümde olma gibi klinik belirtiler gösteren bir bilişsel uyarılma ve uyanıklık bozukluğudur. Daha önce SCT DEHB'nin bir alt tipi olarak düşünülmüş olsa da yapılan son araştırmalar ayrı bir bozukluk olduğunu desteklemektedir. Amaç ve Yöntem: SCT komorbid DEHB tanılı olguların sağlıklı kontrollerden beyin metabolizması, kanlanması ve beyaz cevher bağlantıları bakımından farklı bulunacağı öngörülmüştür. Araştırmamız SCT komorbid DEHB tanılı olguların fonksiyonel MRG bulguları açısından değerlendirilmesi, sağlıklı kontrol olgularıyla karşılaştırılması bunun sonucunda SCT etiyolojisine dair bilgiler edinmeyi amaçlayan kesitsel ve tanımlayıcı bir araştırmadır. Olgular polikliniğimize başvuran hastalardan seçilmiştir. Bulgular: Hasta örneklemi 24 SCT-DEHB-DEB, 18 SCT-DEHB-BT ve 24 sağlıklı kontrol olgusundan oluşmaktadır. Sosyodemografik özellikler ve semptom şiddeti yönünden olgular bulundukları grupların özelliklerini taşımaktadırlar. Görüntüleme bulguları açısından SCT komorbid DEHB ve SCT-DEHB-BT olgularında go taskı sırasında kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde hiperaktivasyon saptanmıştır. SCT-DEHB-DEB olgularında kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde bir farklılık saptanmamıştır. Tartışma: Çalışmamız SCT komorbid DEHB hastalarının sağlıklı kontrol grubu ile fMRG bulgularının karşılaştırıldığı ilk çalışmadır. Bizim çalışmamızda SCT olgularına dikkat gerektiren bir görev verildiğinde posterior beyin bölgelerin (Oksipital Bölge, Angular Girus, Lateral Oksipital korteks, superior ve inferior divizyonlar) daha aktif olarak çalıştığı saptanmıştır. Bazı araştırmacılara göre posterior bölgedeki bu aktivasyon yaşam boyu süren dikkat eksikliği semptomlar için kompansatuar bir mekanizma olarak düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Attention deficit and hyperactivity disorder (ADHD) is a neurodevelopmental disorder that affects the development and functioning of the person who begins with childhood, characterized by inattention, hyperactivity and impulsiveness that is inappropriate for the age of the person. SCT (Sluggish Cognitive Tempo) is a cognitive arousal and alertness disorder that demonstrates clinical symptoms such as drowning in dreams, difficulty in staying awake, low energy, living in your own world, stunning looks. Although SCT has previously been considered as a subtype of ADHD, recent research supports that it is a separate disorder. Objective and Method: It is predicted that SCT comorbid ADHD cases will be different from healthy controls in terms of brain metabolism, blood supply and white matter connections. Our study is a cross-sectional and descriptive study aiming to obtain information about the etiology of SCT as a result of evaluation of functional MRI findings of SCT comorbid ADHD cases compared with healthy control cases. The cases were selected from patients who applied to our polyclinic. Results: The patient sample consisted of 24 SCT-ADHD-predominant attention deficit type, 18 SCT-ADHD-Combined Type and 24 healthy controls. Sociodemographic characteristics and severity of symptoms are characteristic of the groups they are experiencing. Significant degree of hyperactivation was found during go tasking compared to the control group in SCT comorbid ADHD and SCT-ADHD-CT in terms of imaging findings. There was no significant difference in the SCT-ADHD-DEB cases compared to the control group.