Amerikan futbolu oynayan sporcularda peroneus longus kası üzerine uzun süreli elektrik stimulasyonu uygulamasının statik ve dinamik denge üzerine etkisi
The effect of long term electrical stimulation of the peroneus longus muscle on the static and dynamic balance of american football players
  1. Tez No: 478062
  2. Yazar: YAVUZ LİMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN İŞLEGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş: Ayak bileği yaralanmaları tüm spor yaralanmaları içinde ilk sırada yer almaktadır. Ancak bu yaralanmaların önlenmesi konusuna gereken önem verilmemektedir. Kuvvet ve denge profili daha iyi olan bireylerde yaralanma olasılığı azalmaktadır. Uzun süreli elektrik stimülasyonu uygulaması ile bireylerde kuvvet ve dengede bazı kazanımlar gözlenebilir. Amaç: Bu çalışmanın temel amacı sağlıklı sporcularda peroneus longus kası üzerine uzun süreli elektrik stimülasyonu uygulamasının denge üzerindeki etkisini incelemektir. Ayrıca uygulama sayesinde kuvvet değerlerinde oluşabilecek farklılıklar da değerlendirilecektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya erkekler üniversite liginde mücadele eden, iyi düzeyde antrene ve sağlıklı 40 Amerikan Futbolu oyuncusu katıldı. Çalışma başında yapılan değerlendirmede çeşitli nedenlerle dört katılımcı çalışma dışı bırakıldı. Otuz altı katılımcıya her iki bacak izometrik kas kuvvetleri, statik ve dinamik dengeyi değerlendirecek şekilde ilk testler yapıldı. Katılıcılar 19 çalışma, 17 kontrol grubu olacak şekilde ikiye ayrıldı. Tüm katılımcılar uygulama süresi boyunca takım antrenmanlarına devam etti. Kısıtlama uygulanmadı. Çalışma grubundaki 19 katılımcıya beş hafta haftada üç gün elektrik stimülasyonu uygulandı. Beş haftalık uygulama süresi boyunca dört katılımcı çeşitli nedenlerle çalışma dışı bırakıldı. On altı çalışma, 16 kontrol grubu olacak şekilde 32 katılımcı ile son testler yapıldı. vi İstatistiksel Analiz: İstatistiksel değerlendirmede SPSS programı kullanıldı. Sayısal veriler için ortalama ve standart sapma hesaplandı. Normallik testi yapıldı. Dağılımı normal olan verilerde parametrik, normal olmayan verilerde non- parametrik testler kullanıldı. P≤0.05 düzeyi anlamlı kabul edildi. Bulgular: Uygulanan elektrik stimülasyonu sonrası çalışma grubu dominant taraf ilk test-son test eversiyon ve dorsal fleksiyon kas kuvvetlerindeki farklılıklar anlamlı bulundu (p=0.041 ve p=0.017). Kontrol grubundaki kuvvet farklılıkları anlamlı değildi (p>0.05). Çalışma grubu ilk test-son test dominant taraf statik front-back salınım, dominant taraf dinamik mediolateral salınım ve çoklu eksen denge verileri arasındaki farklılıklar hipotezi destekler nitelikte anlamlı idi (sırasıyla p=0.05, p=0.027 ve p=0.015). Kontrol grubu statik front-back salınım denge verileri arasındaki farklılık da anlamlı bulundu (p=0.029). Sonuç: Çalışmanın ana hipotezi olan sağlıklı sporcularda uzun süre elektrik stimülasyonu uygulamasının statik ve dinamik dengeye olumlu etki göstereceği savı teyit edildi. Bu çalışma sağlıklı sporcularda beraberinde izometrik kasılmalar olmaksızın yapılan, uzun süreli elektrik stimülasyonu uygulamasının dengeye etkisini inceleyen ilk çalışmadır. Konu ile ilgili daha kapsamlı çalışmaların yapılması gerekebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Ankle injuries are the most common injuries in all sports injuries. Hovewer not enough care is given to prevent these injuries. Individuals with better strength and balance profiles are less likely to be injured. Long-term electrical stimulation may result in some gains in strength and balance in individuals. Purpose: The main purpose of this study is to examine the effect of long-term electrical stimulation of the peroneus longus muscle on the balance of healthy athletes. In addition, the differences that may occur in strength scores will be evaluated throughout the application. Materials and Methods: A total of 40 well-trained and healthy male American football players taking part in the university league participated in the study. Four participants were excluded from the study at the beginning for various reasons. Thirty-six participants underwent initial testing to assess both their leg muscle isometric strength, and static and dynamic balances. Participants were divided into two groups of 19 testing and 17 control individuals. All participants continued to practice with the team throughout the study period. No restrictions were applied. Nineteen participants of the testing group received electrical stimulation three times a week for five weeks. During the five-week application period, four participants were excluded from the study for various reasons. Trials were conducted with the remaining 32 participants, including the 16 controls. Statistical Analysis: The SPSS program was used for statistical evaluation. Means and standard deviations for numerical data were calculated. Normality test was applied. Non viii parametric tests were used for data with non-normal distribution and non-parametric tests were used for data with normal distribution. A level of p≤0.05 was considered as significant. Results: Following electrical stimulation application, the testing group's dominant side first test-final test mean differences in muscle strength during eversion and dorsal flexion improved (p=0.041 and p=0.017 respectively). The strength differences in the control group were not significant (p>0.05). Differences between the first test-final test scores for the dominant side's static front-back sway, dynamic mediolateral sway, and multiaxial equilibrium support the hypothesis that the testing group would improve in the given aspects was significant (p=0.05, p=0.027 and p=0.015 respectively). The difference between the static front-back sway balance data set for the control group was significant (p=0.029) too. Conclusion: The main hypothesis of the study such that long-term electrical stimulation in healthy athletes would have a positive effect on static and dynamic balance was confirmed. This is the first study to examine the effect of long-term electrical stimulation on balance in healthy athletes excluding isometric contractions. More extensive work on the topic may be needed