JWH-210 (4-etil-1-naftalenil)(1-pentil-1H-indol-3-il)-metanon ve metabolitinin (JWH-210-N-5-karboksi pentil) LC-MS/MS ile kanda tayini
Determination of JWH-210(4-ethyl-1-naphthalenyl)(1-pentyl-1H-indol-3-yl)-methanone and JWH-210-N-(5-carboxypentyl) metabolite in blood with LC-MS/MS
  1. Tez No: 478066
  2. Yazar: CANAN ERSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Ülkemizde sıklıkla Bonzai/Jamaika olarak, yurtdışında ise K2/Spice olarak adlandırılan psikoaktif maddeler sentetik kannabinoidlerdir. Esrarın yan etkilerini azaltarak tedavi edici etkisini geliştirmek üzere sentezlenen sentetik kannabinoidler, son yıllarda genç nüfus arasında esrara alternatif olarak kullanılmakta, ciddi yan etkilere hatta ölümlere neden olmaktadırlar. Endokannabinoid reseptörlerden olan tetrahidrokannabinol(THC)'e benzer etki gösteren farklı kimyasal yapıdaki bu maddelerden 2011 yılında yasa kapsamına alınan JWH-210 ve ana metaboliti JWH-210-N-5-karboksi pentil asidin bitkisel karışımlarda ve biyolojik sıvılarda analizleri adli toksikoloji açısından büyük önem taşımaktadır. Fakat bu maddelerin farmakolojisi, toksik etkileri ve tayiniyle ilgili çalışmalar sınırlı olduğundan seçici, hassas, hızlı ve güvenilir bir analitik yöntem geliştirilerek validasyonunun yapılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada JWH-210 ve JWH-210 N-5-karboksi pentil'in katı-faz ekstraksiyonu ve Turbo İyon Sprey (ESI) iyonlaştırma tekniği kullanılarak Likit Kromatografi Tandem Kütle Spektrometresi (LC/MS/MS) ile kanda tayinleri yapılmıştır. Bulgular ve Sonuçlar: Tüm analitler için doğrusal aralık 0.50–2.00 ng.mL-1 olarak bulunmuştur. Kanda, JWH-210 için LOD 0.18 ng.mL-1, LOQ 0.33 ng.mL-1, ortalama geri kazanım %86; JWH-210 N-5-karboksi pentil için LOD 0.19 ng mL-1, LOQ 0.35 ng mL-1, ortalama geri kazanım %95 olarak; tekrarlanabilirlik ise gün içi ve günler arası JWH-210 için % 4.5- 4.0, JWH-210-N-5-karboksi pentil için %5.3-5.2 aralığında bulundu. Sonuçlara göre, kanda belirsizlik değerleri oldukça düşük, doğrusal aralığı geniş, geri kazanım değerleri yüksek, analiz süresi oldukça kısa olan bu yöntemin; gerek tarama çalışmalarında JWH-210 ve JWH-210-N-5-karboksi pentil'in tam kanda düşük değerlerinin tespiti ve izlenmesi açısından gerekse postmortem örneklerdeki analizlerinde oldukça faydalı olabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Psychoactive herbal mixtures generally known as Bonzai / Jamaika in Turkey and K2/Spice in abroad that contains synthetic cannabinoids. These cannabinoids synthesized for increase the therapeutic effects of cannabis by reducing the advers effect of it. In recent years they became a marijuana alternative especially among the young people despite the serious side effects and the risk of death. Synthetic cannabinoids show similar behaviors on endocannabinoid receptors with THC and many of them are regulated by laws since 2011. The analysis of JWH-210 and its main metabolite JWH-210-N-(5-carboxypentyl) in herbal mixtures and body fluids became very important for forensic toxicology but there is limited research about their pharmacology, toxicity and determination methods. The purpose of this study is develop a selective, sensitive, rapid and validated determination method for JWH-210 and JWH-210-N-(5-carboxypentyl) by LC/MS-MS . Materials and Methods: In this study, determination was made by Liquid Chromatography Tandem Mass Spectrometry (LC / MS / MS) using JWH-210 and JWH-210-N-(5-carboxypentyl) solid-phase extraction and Turbo Ion Spray (ESI) ionization technique. Results and Conclusions:The linear range for all analytes was found to be 0.50-2.00 ng.mL-1. In blood samples LOD for JWH-210 0.18 ng.mL-1, LOQ 0.33 ng.mL-1, average recovery 85.9%; LOD for JWH-210-N-(5-carboxypentyl) was 0.19 ng mL-1, LOQ 0.35 ng mL-1, average recovery was 94.6; reproducibility was 4.5- 4.0% for JWH-210 and 5.3-5.2% for JWH-210-N-(5-carboxypentyl) between days and days. According to the results, the developed method in this study shows high selectivity, wead and linear concentration range, high recovery amounts and low time consumption. This method can be applied succesfully for detection and monitoring of JWH-210 and JWH-210-N-(5-carboxypentyl) in complete blood count or postmortem samples.