Psikolojik beceri kıstası olarak özgüvenin, elit sporcuların performansına katkısı; Boks Milli Takımı örneği
Self confidence as a talent criteria to contribute the perfomance of an elite sportsmen; boxing national team sample
  1. Tez No: 478068
  2. Yazar: DENİZCAN GÖKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Bu tezin amacı; boks milli takımlarında çeşitli dönemlerde yer almış sporcuların özgüven düzeylerinin araştırılmasıdır. Bu çalışmada sporculara uygulanacak olan Özgüven Ölçeği ve başarı algısı envanteri sayesinde, Boks Milli Takımlarında çeşitli dönemlerde yer almış elit boksörlerin, spor yaşamlarındaki başarılarında psikolojik becerilerden özgüvenin performanlarına yaptığı katkıyı ölçmektir. Bu araştırmada farklı demografik özelliklere sahip milli boksörlerin özgüven düzeyleri ölçülmüş ve başarı algıları ile karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda boks milli takımında yer almış elit sporcuların özgüven düzeyleri ve başarı algıları belirlenerek karşılaştırmalar yapılmıştır. Sportif Özgüven Ölçeği'nden elde edilen puanlar ile Başarı Algısı Envanterinden elde edilen puanlar arasındaki ilişki Pearson Çarpım Moment Korelasyon analizi ile test edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 16.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde yaş, eğitim düzeyi ve gelir düzeyi değişkenleri için non-parametrik testlerden Kruskal-Wallis H Testi kullanılmıştır. Bulgular ve sonuçlar: Araştırma sonucunda boksörlerin yaş, gelir düzeyi ve eğitim düzeyine göre özgüven düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Fakat Başarı Algısı Envanterinin Görev Yönelimi Alt Boyutunda elit sporcuların eğitim düzeyleri sıra ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Analizlerin sonucunda eğitim düzeyi üniversite olan elit sporcuların, ilkokul ve liseden mezun elit sporculara göre daha olumlu tutuma sahip oldukları söylenebilir. Yine araştırmada elit sporcuların Başarı Algısı Envanterinin Ego Yönelimi Alt Boyutunda elit sporcuların gelir düzeyleri sıra ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Analizlerin sonucunda gelir düzeyi 1501-3000 TL arasında olan elit sporcuların, gelir düzeyi 0-1500 TL ve 3001-4500 TL olan elit sporculara göre daha olumlu tutuma sahip oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this thesis is to research the self confidence level of sportsmen who took part in different times in national boxing teams. By the help of this study the self confidence scale and success perception inventory of a sportsmen who took part in national boxing team is measured through the psychological ability in their sports lives and the contribution of their self confidence to their performance. This research measures the self confidence level of the boxers who have different demographic features and compares their perception of success with each other. Equipment and Method: In this research the self confidence level of the elite sportmen who took part in national boxing team and the perception of success is determined and compared.The relationship between the score which is obtained from the Sports Self confidence scale and the perception of success inventory is being tested with the analysis of Pearson Multiplication Moment Correlation. To analyse the data SPSS 16.0 Statistic Package programme is used. In this analysis for age, education and income levels of variable among the non –parametric tests Kruskal-Wallis H test is being used. Finding and results: At the end of the research there is no meaningful difference between the self confidence of the boxers according to their age, income level and education levels. However in the perception of success inventory tendency subdimension the difference between the sequence average of education levels of the elite sportmen is comprehensible. In the result of this analysis, it can be said that the manners of the sportmen who graduted from university rather than the ones who graduated from primary and high schools is more positive. Also in this research, the statistical difference of income sequence average of the perception of success of elite sportmen is found reasonable. At the end of the analysis ,it can be said that the sportsmen who have income between 1501-3000 tl ,has more posivite manners than the ones who get 3001-4500 tl.