Sporcularda testosteron ve serotonin düzeyleri ve saldırganlık ilişkisi
Testosterone and serotonin levels in the athletes and the relationship of aggressiveness
  1. Tez No: 478098
  2. Yazar: MUHAMMET RÜSTEM GALATA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı sporcularda ve sedanterlerde testosteron ve serotonin düzeylerinin belirlenerek saldırganlık seviyeleri ile karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışmaya 18-25 yaşları arasında 60 sporcu (30 basketbolcu, 30 voleybolcu) ve 20 sedanter birey katılmıştır. Serotonin ve testosteron düzeylerinin belirlenmesi için deneklerin önkol cubital venlerinden 5 ml venöz kan örneği jelli biyokimya tüplerine istirahat halinde oturur pozisyonunda alındı. Alınan kan örnekleri 3500 devirde santifirüj edilerek plazma ve serumuna ayrıştırıldı. Elde edilen serumlarda hormon düzeyleri belirlendi. Saldırganlık düzeylerinin belirlenmesi için ise Buss ve Perry (1992) tarafından geliştirilen saldırganlık ölçeği kullanıldı. Elde edilen verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi, LSD düzeltme ve ilişki kontrolünde Pearson korelasyon testleri yapıldı. Bulgular: Basketbolcu ve sedanterlerde testosteron ve serotonin ile saldırganlık seviyeleri arasında anlamlı bir ilişki görülmedi (p>0,05). Voleybolcularda saldırganlık ile testosteron arasında negatif, serotonin arasında pozitif yönde bir ilişki tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The testosterone and serotonin levels in the athletes and sedentaries of our study were determined and compared with aggression levels. Materials and Methods: 60 athletes (30 basketball players, 30 volleyball players) and 20 sedanters participated in the study between 1825 years. For determination of serotonin and testosterone levels, 5 mL of venous blood sample from the forearm cubital veins of the subjects was placed in resting position on the gingival biochemistry tubes. Blood samples were collected and centrifuged at 3500 rpm to separate plasma and serum. Hormone levels were determined in the serum obtained. Aggression scale developed by Buss and Perry (1992) was used to determine aggressiveness levels. In the analysis of the obtained data, one way ANOVA, LSD correction and Pearson correlation tests in relation control were performed. Results: There was no significant relationship between testosterone and serotonin aggression levels in basketball players and sedentaries (p> 0,05). In volleyballs, there was a positive correlation between aggression and testosterone and negative correlation between serotonin (p 0,05).