Sağlık alanında eğitim alan yabancı uyruklu öğrencilerin iletişim becerileri ve sıklıkla yaşadıkları sorunlar
Field of health communication skills training area of foreign students and often experience problems
  1. Tez No: 478097
  2. Yazar: SABIRA ALIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AYDIN AVCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Ondokuz Mayıs Üniversitesinin sağlık bölümlerinde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin iletişim becerileri, sosyo-kültürel ve ekonomik anlamda sıklıkla yaşadıkları sorunları belirlemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı araştırma ilkelerine uygun olarak planlanan bu çalışma, örneklem seçimine gidilmemiş olasılıksız olarak Ondokuz Mayıs Üniversitesinin sağlık bölümlerinde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin iletişim becerileri ve sıklıkla yaşadıkları sorunları belirlemek için araştırmaya katılmayı kabul eden, iletişim kurabilen, görme ve işitme engeli bulunmayan, 20 Eylül 2016- 5 Ocak 2017 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi sağlık bölümlerinde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin tamamını araştırma kapsamına almıştır. Araştırmada veriler 2 farklı anket formu ile elde edilmiştir. Birinci form, 37 sorudan oluşan öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla oluşturulan anket formudur. Çalışmada kullanılan ikinci form ise; 45 sorudan oluşan Ersan ve Balcı tarafından geliştirilen“İletişim Becerileri Envanteri”dir. Bulgular: Araştırma bulgularına göre; iletişim becerileri ölçeği puan ortalaması 149,6±16,6 bulunmuştur. Öğrencilerin iletişim becerilerinin puan ortalaması orta düzeydedir. Zihinsel ve davranışsal iletişim becerileri puan ortalamalarının ise duygusal iletişim becerilerine göre daha iyi düzeyde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to determine the communication skills, socio-cultural and economical problems of the foreign students studying in the health department at Ondokuz Mayıs University. Material and method: This study, which was planned in accordance with descriptive research principles, has included all of the foreign students, who are willing to participate in the research and have studied between September 20, 2016 and January 5, 2017 in the health departments of Ondokuz Mayıs University in order to investigate the communication skills and frequent problems of foreign students studying in the health departments of Ondokuz Mayıs University. The data was conducted with 2 different questionnaire forms. The first form consists of 37 questions which was designed to determine the socio-demographic characteristics of the students. The second form is“Communication Skills Inventory”which was developed by Ersan and Balcı consisting of 45 questions. Results: According to the research results the scale mean score of communication skills was found as 149,6 ± 16,7. The scale mean score of communication skills is medium. Mental and behavioral scale mean scores of communication skills were found better than emotional scores.