Amniyon mayisi mekonyumlu doğumlarda maternal ve fetal özellikler ve bu özelliklerin mekonyum tahmininde kullanılması
Maternal and fetal features in meconium stained amnion fluid and using this features in prediction of meconium
  1. Tez No: 478105
  2. Yazar: HAVVA CAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAŞBUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Mekonyum boyalı amniyon sıvısı; fetusun kolon içeriğinin amniyon sıvısı içine geçişi sonucu oluşur. Doğumda amniyon mayinin mekonyum boyalı olması yaygın bir olay olup gebelik haftası ile daha çok ilişkili bulunmuştur. Term gebeliklerde % 25 oranında iken, 37 haftanın altındaki gebeliklerde %5, postterm gebeliklerde ise %23-%52 civarında görülür. Bazı çalışmalar mekonyum boyalı amniyon mayinin fetusun olgunlaşması sonucu fizyolojık bir süreç olduğunu savunmasına karşın, bazı çalışmalar ise mekonyum boyalı amniyon sıvısının (MSAF) fetal distres sonucu oluştuğunu savunmuştur. Bu çalışmanın amacı; maternal ve fetal özellikler değerlendirilerek mekonyum varlığını predikte etmektir. Yöntem ve gereçler: Bu çalışma Ocak 2017 ile Haziran 2017 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Perinatolojı Servisi'nde yapıldı. Araştırmaya toplam 600 hasta dahil edildi. Olumsuz perinatal sonuçları olan ve mekonyum etyolojisinde rol oynadığı düşünülen parametreler belirlendi ve bu parametlere puan verildi. Parametreler; obezite (VKİ > 30), yaş (>35), sigara kullanımı, preeklampsi, maternal hastalıklar (pregestasyonel diyabet, gestasyonel diyabet, gestasyonel hipertansiyon, kronik hipertansiyon, trombofili, guatr, SLE gibi), intauterin gelişme geriliği, oligohidramnios, malprezentasyon, aktif eylem, NSTde bozukluk* (nonreaktif / Fetal distress), rh uyuşmazlığı olarak belirlendi. Bu parametreler ile mekonyum varlığı arasında ilişki araştırıldı. Ardından belirtilen parametreler sonucu verilen skorlar için bir sınır değer (cut-off value) belirlenmeye çalışıldı. Her bir değerin DAG-Stat yöntemi ile sensitivite ve spesifitesi belirlendi. Bulgular: Çalışmada tüm gebeliklerde mekonyum boyalı amniyon sıvısı görülme oranı yaklaşık %16.1 olarak görülmüş olup literatür ile uyumlu bulunmuştur. Obezite, ileri yaş, sigara kullanımı, malprezentasyon ve rh uyuşmazlığı ile mekonyum varlığı arasında anlamlı ilişki bulunamadı. Preeklampsi, maternal hastalık, intrauterin gelişme geriliği, aktif eylem durumu ve NST ile mekonyum varlığı arasında anlamlı ilişki saptandı. Oligohidramnios ile anlamlı ilişki bulunamadı ancak bunun nedeni oligohidramnioslu hasta sayısında yetersizlik olarak tespit edildi. Çalışma sonucunda belirlenen parametrelere göre toplam skorla bir sınır değer belirlenmeye çalışıldı ancak yeterli sensitivite ve spesifitede bir değer bulunamadı. Sonuç: Çalışmada postnatal sonuçlar değerlendirildiğinde mekonyum varlığının düşük APGAR skoru ve kan gazı ph sı ile ilişkili olduğu bulundu. Mekonyumun istenmeyen postnatal sonuçlara sebep olması nedeniyle mekonyum varlığı predikte edilmeye çalışıldı ancak bir sınır değer bulunamadı. Parametreler ya da skorlama değiştirilerek mekonyum varlığı predikte edilebilir. Bu konuda daha geniş kapsamlı ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Meconium-stained amniotic fluid (MSAF) occurs as a result of the passage of fetal colonic contents into the amniotic fluid. The presence of meconium in the amniotic fluid at birth is a common event which has been estimated to occur in up to 5% prior to 37 weeks' gestation, 25% of births at term and 23–52% among post-term gestations. Some studies have suggested that meconium stained amniotic fluid is a physiological process resulting in maturation of the fetus, but others have suggested that meconium stained amniotic fluid (MSAF) is result of fetal distress. The aim of this study is; to assess the presence of meconium by evaluating maternal and fetal characteristics. Matherial and Metods: This study was carried out between January 2017 and June 2017 at Erciyes University Faculty of Medicine Department of Obstetrics and Gynecology and Perinatology. A total of 600 patients were included in the study. The parameters that have poor perinatal outcomes and which are thought to releated meconium passage were determined, and these parameters were scored. Parameters are; obesity, maternal age, smoking, maternal disease (pregestastaional diabetes, gestational diabetes, gestational hypertension, chronic hypertension, cholestasis, thrombophilia, goitre, SLE), intauterin growth restriction, oligohydramnios, malpresentation, abnormal fetal hearth rate traces (nonreactive / fetal distress), onset of labour, rh isoimmunization. The relationship between these parameters and meconium was investigated. Then, it was tried to determine a cut-off value for the scores given as parameters. The sensitivity and specificity of each value was determined by DAG-Stat method. Result: The incidence of meconium stained amniotic fluid in all pregnancies was found to be approximately 16.1% in the study and was found to be consistent with the literature. No significant relationship was found between obesity, advanced age, smoking, malpresentation and rh incompatibility and meconium presence. Meconium presence were found related with preeclampsia, maternal disease, intrauterine growth restriction, onset of labour, NST and. No significant association was found with oligohydramnios, but this was found to be inadequate in the number of patients with oligohydramnios. As a result of the study, it was tried to determine a limit value with the total score according to the determined parameters, but sufficient sensitivity and specific value could not be found. Conclusion: When postnatal outcomes were evaluated in study, meconium presence was found to be associated with low APGAR score and blood gas pH. Meconium was attempted to be predictive of the presence of meconium due to the undesired postnatal outcome, but no limit value was found. Meconium presence can be predicted by changing parameters or scoring.