Hücre kültüründe çeşitli kaynaklardan hazırlanan besiyerlerinin kullanılması
Using media prepared from various sources in cell culture
- Tez No: 5521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM GÖKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
54 ÖZET Bu çalışmada, kendi laboratuvar olanaklarımızı kullanarak, hücre kültürlerinde kullanılabilecek besiyer- leri hazırlanıp kullanılabilirlikleri araştırılmıştır. Araştırmada devamlı Vero hücresi ve primer amniyon hüc resi kullanıldı. Besiyerleri; amniyon sıvısından, soya fasulyesinden, beyin infüzyon sıvısından ve Hanks besi- yerine laktalbumin hidrolizat yerine süt tozu ilavesiy le hazırlanmıştır. Kontrol besiyeri olarak; Vero hücre leri için laktalbumin hidrolizatlı Hanks, amniyon hüc releri için Eagle besiyeri kullanılmıştır. Vero hücreleri; amniyon sıvısı, laktalbumin hidrolizatlı soya, süt tozlu Hanks ve amniyon sıvısı ilaveli Hanks besiyerlerinde, kontrol besiyerinde ol duğu gibi altıncı günde tek tabaka oluşturmuştur. Beyin infüzyon sıvısından hazırlananda ve süt tozlu soya besi yerinde ise olumlu sonuç alınamamıştır. Primer amniyon hücreleri; amniyon sıvısı, lak talbumin hidrolizatlı Hanks, süt tozlu Hanks ve amniyon sıvısı ilaveli Eagle besiyerlerinde, kontrol besiyerinde olduğu gibi onikinci günde tek tabaka oluşturmuştur. So ya fasulyesinden hazırladığımız besiyerlerinde, üreme olmamıştır. Hücre kültürlerine karbondioksitin etkisini55 belirlemek için yaptığımız deneysel çalışmada, ağızları sıkı kapalı kaplarda normal etüv koşulları ve karbondi oksiti! koşullarda benzer sonuçlar alındı. Petri kutu larında^, hücre üremesi için karbondioksitin gerekli ol duğu bulundu.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY Using Media Prepared from Various Sources in Cell Culture: In this work, media for use in cell cultures were prepared using our own laboratory facilities and their utility has been investigated. Established Vero cell lines and primary human amnion cells were used in the investigation. The media were prepared from the amniotic fluid, soybean, brain infusion fluid and Hanks medium containing milk powder instead of lactalbumin hydrolisate. As for the control media employed, Hanks medium with lactalbumin hydrolisate was used for estab lished Vero cell lines and Eagle medium for amnion cells. Established Vero cell lines formed a monolayer in the amniotic fluid, soybean with lactalbumin hydro lisate. Hanks medium with milk powder and Hanks medium with added amniotic fluid on the sixth day as that in the control medium. Positive results could not, however, be obtained from the brain infusion fluid and soybean with milk powder. Primary amnion cells formed monolayers in Hanks medium with lactalbumin hydrolisate. Hanks medium with milk powder and Eagle medium with added amniotic fluid on the twelfth day as those in the control medium. No growth occurred in the media prepared from soybean.57 In the experimental work carried out to determine the effect of carbondioxide on cell cultures, similar results were obtained when airtight culture vessels were used under normal incubation and carbon- dioxide conditions. It was established that carbondi oxide was essential in the case of petri dishes for cellular growth.