İnterskalen blok sonrası genel anestezi altında omuz artroskopisi yapılan hastalarda düşük doz traneksamik asit kullanımının cerrahi görüş kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
The research of low dose of tranexamic acid effect on a quality of surgical viev in patients undergoing to shoulder arthroscopy under general anesthesia after interscalene block
  1. Tez No: 478106
  2. Yazar: AHMET BİLAL KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHANGİR BİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Anesthesiology and Reanimation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Omuz artroskopisi cerrahilerinde ortaya çıkan kanama, cerrahi görüş kalitesini bozarak süreyi uzatmakta ve başarıyı etkilemektedir. Amaç: Bu çalışmada, omuz artroskopilerinde düşük doz Traneksamik Asit (TA) kullanımı ile kanama miktarının azaltılması ve cerrahi görüş kalitesi artırılarak operasyon süresinin kısaltılması amaçlanmaktadır.1,2 Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı ve hastaların yazılı izinleri alındıktan sonra, USG rehberliğinde interskalen brakial pleksus blokajı sonrası, genel anestezi altında omuz artroskopik cerrahisi yapılan 50 hasta çalışmaya alındı.3 Hastaların tamamına preoperatif interskalen brakial plexul bloğu yapıldı. Anestezi indüksiyonunda 2-2,5mg /kg dan propofol, 0,5mg/kg 'dan roküronyum, 0,5mcg/kg'dan fentanil verilerek entübe edildi. Anestezi idamesi ise %50 O2, %50 NO2 ile MAC 1-2 arasıdna sevofluran ile sağlandı. Hastalar randomize, çift kör olarak iki gruba ayrıldı. Kontrol grubuna (Grup K) (n =31) 100 ml % 0.9 SF, çalışma grubuna (Grup TA) (n = 31) ise operasyon öncesi düşük doz (10 mg/kg, 100 ml %0.9 SF içinde) traneksamik asit 10 dakikada infüzyon ile verildi. Daha sonra Grup TA'ya 10 mg/kg Traneksamik Asit ve Grup K'ya %0.9 SF infüzyonu 4 saatte gidecek şekilde başlandı. Kamera görüş alanına olan kanamayla ilişkili olarak cerrahi görüş kalitesinin ölçülmesinde 0-5 arasında puanlama yapılan cerrahi saha görüş kalite skalası kullanıldı.4 Her operasyon sonunda cerrahi ekipten puan vermesi istendi. (0. Kanama yok, 1. Az miktarda kanama, cerrahi rahatsızlık oluşturmayacak derecede, 2. Orta miktarda kanama, cerrahi diseksiyonla ilişkisiz, 3. Orta miktarda kanama, doğrudan cerrahi diesksiyonla ilişkili, 4. Ciddi kanama, cerrahi diseksiyonla ilişkili ancak kontrol altına alınabilir, 5. Masif, kontrol edilemeyen kanama ) Bulgular: İntraoperatif cerrahi görüş alanı değerlendirmesinde; Grup TA'da % 9,7 kanama yok, % 77,4 az miktarda, % 20 orta miktarda ve % 3,2 ciddi kanama gözlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Bleeding Within Shoulder arthroscopic surgery may deteriorate the quality of surgical view therefore may prolong the length of surgery and may affect the success Aim: This research work carries the aim of decreasing the blood loss by using low dose of tranexamic acid and shortening the length of surgery via improving the quality of surgical view. (1,2) Material and methods: 50 patients undergoing shoulder arthroscopic surgery under general anesthesia after interscalene brachial plexus block with the guidance of ultrasound scan were enrolled into the study after receiving ethics committee approval and written permission . (3) All the patients pre-operatively underwent interscalene brachial plexus block. Patients were intubated administering 2- 2,5mg/kg propofol, 0,5mg/kg rocuronium and 0,5mcgr/kg fentanyl for the induction of anesthesia. Maintenance of anesthesia was provided with 50% of 02, 50% of N02, and sevoflurane where MAC range was kept about 1-2. Patients were divided into randomized and double blind groups. Patients in the control group (Group C, n=31) were administered 0.9% 100 cc NS, whereas in research group (Group TA, n=31) low dose of tranexamic acid (10mg/kg in 0.9% 100cc NS) within 10 mins prior to the surgery. Afterwards , 10 mg/kg tranexamic acid infusion in TA group patients, 0,9% NS infusion in control group patients were given within four hours.The 0-5 score of view quality of surgery was used to estimate view quality of surgical field according to the bleeding on a camera view. (4) Surgical team was asked to estimate the score at the end of every surgery. ( score 0-no blood loss, score 1-low blood loss with no surgical discomfort, score 2-moderate bleeding regardless surgical dissection, score 3-moderate bleeding directly related with surgical dissection, score 4-serious, however controlled bleeding related with surgical bleeding, score 5-massive, uncontrolled bleeding.) Results: Estimating intraoperative surgical view revealed: 9,7% no blood loss, 77.4% low blood loss, 20% moderate blood loss, and 3.2% serious blood in TA Group patients whereas 22,6% low blood loss, 38,7% moderate blood loss, 25,8% moderate blood loss related with dissection, 12,9% serious blood loss in C Group.