Myoma uterili hastalarda fokal MED12 gen ekzon 2 mutasyonu ve fokal microrna 124 ekspresyonunun farklılıklarının araştırılması
Focal MED12 gene ekzon 2 mutation and focal microrna 124 levels in the patients with myoma uteri
- Tez No: 478163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE GÜROL UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Myoma uteri reprodüktif çağdaki kadınların hastalıgı olup, kadınlarda gözlenen tüm tümörler içerisindeki en çok rastlanan tümörlerdir. Haliyle kadınlarda morbidite yaratan en önemli faktörlerden biri olarak klinikte karşımıza çıkmaktadır. Her yıl çok sayıda hasta bu nedenle tedavi edilmeye çalışılmakta birçok yöntem denensede birçok hastada cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Myomlar kadınlarda başlıca vajinal kanama, infertilite, pelvik agrı, pelvik basınç hissiyle karşımıza gelmektedir. Bu semptomların görülmedigi çok büyük bir kesim kadında da asemptomatik olarak myom bulunmaktadır. Myomlar genellikle hormonal etkilerle büyür. Özellikle östrojen salgısından myomlar etkilenmektedir. Bu nedenle gebelikte ve reprodüktif cagda myomlar büyümekte ve semptom vermektedir. Myomların birçok hormonal uyarımdan etkilenmelerine karşın tam oluşum mekanizmaları çok açık değildir. Bu hormonların etkisi olmadan da myom oluşumu gözlenmiş olup birçok faktörden etkilendiği yapılan çalışmalarda gözlenmiştir. Myomlarda birçok risk faktörü belirtilmiştir. Bunlar başlıca; fertilite öyküsü, diyet, ırk, menstrüel öykü, kilo alımı, hormon tedavisi, sigara kullanımı, klamidya ve çok sayıda pelvik enfeksiyon öyküsü, fiziksel aktivite, aile öyküsü, tüp ligasyon öyküsü, hipertansiyon'dur. Genetik alt yapıda myomlarda söz konusu olmuş birçok çalışma yapılmış fakat belli başlı bir gen sorumlu tutulamamıştır. Bu durumda bize multifaktöryel bir etyolojiyi düşünmektedir. Myomlar yerleşimleri itibariyle birçok farklı şekilde karşımıza çıkabilmektedirler. Ayrıca myomlarda görülen semptomlarda yerleşimleri büyüklüklerine göre çok farklı şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Myomlar vajene doğan saplı myomlardan uterus dışına yerleşene parazitik myomlara kadar ve hatta damar içerisinde yerleşerek intravenöz olarak bile görülebilir. Moymların tanısı ise günümüzde oldukca hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. En önemli tanı aracı TVUSG 'dir. Birçok farklı yöntem myomların tanısında kullanılmaktaysada en sık ve en hızlı tanıya götüren yöntem TVUSG 'dir. Myomlarda tedavide ise medikal tedavi uygulanabilsede hastalarda asıl tedavi cerrahidir. Bu hastalarda en sık kullanılan cerrahi tedavi total histerektomiyken fertilite düşünen ya da uterusun alınmasını istemeyen hastalarda myomektomi uygulanabilir bir tedavidir. Bizim çalışmamız ise myomların oluşum mekanizmalarını açıklamaya çalışmaya yönelik bir çalışma olup myom nedeniyle histerektomi yapılan hastalarda hastaların kendi normal myometrium dokularıyla hastaların kendi myom dokularının parafin bloklarından alınan örneklerde fokal MED12 geni Ekzon 2 mutasyonu ve microRNA-124 ekspresyon farklılıkları araştırılmıştır. Bu çalışmada myomların oluşumu, yerleşimi ve sayısı üzerindeki hastanın genetik yapının fokal degişikliklerinin etkisinin araştırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Uterine myomas are the most frequently seen tumors of female reproductive system. Therefore, We come across as one of the most important factors that cause morbidity in women in clinic. Every year, Many patients are trying to be treated and lots of methods are tried but surgical treatment is applied in many patients. Myomas are mainly confronted with vaginal bleeding, infertility, pelvic pain, pelvic pressure in women. Asymptomatic myoma is present in a large majority of women who do not have these symptoms. Myomas usually grow with hormonal effects. Myomas are particularly effected by the estrogen secretion. For this reason, Myomas grow and give symptoms during pregnancy and reproductive age. Although the myomas are affected by many hormonal stimuli, the exact mechanisms of formation are not clear. It is observed in recent studies that myoma formation is founded without any effects of these hormones, also influenced by many factors. Many risk factors have been identified in myomas. These are mainly; fertility trait, diet, race, menstrual story, weight gain, hormone therapy, smoking. physical activity, family story, tube ligation story, hypertension. Many studies have been carried out in myomas in the genetic background but a major gene has not been blamed. In this case, We are thinking of a multicultural etiology. The myomas are confronted in many ways according to their settlements. In addition, in the symptoms seen in myomas, the location can be confronted in many different ways according to their size. Myomas can be seen as fibroids originating from the vagina and parasitic myomas settled outside uterus, even seen intravenously in vein. The recognition of the myomas can be done very quickly in these days. The most important diagnostic tool is TVUSG. When many different methods are used in the diagnosis of myomas, TVUSG is the most common and fastest diagnostic method. Although medical treatment can be applied in the treatments of myomas, the main treatment in patients is surgical treatment. The most commonly used surgical treatment for these patients is total hysterectomy, whereas myomectomy is a feasible treatment in patients who do not want to have a uterus removed. In our study, we try to explain the mechanisms of myoma formation. We investigate the focal med12 Exon 2 mutation and microRNA-124 expression differences in patients with hysterectomized myomas from patients with their normal myometrium tissues and from paraffin blocks of their own myomas of patients. In this study, it is aimed to investigate the effect of focal changes in the genetic structure of the patient on the formation, location and number of myomas.