Östrojene bağımlı jinekolojik hastalıkların gonadotropin-releasing hormon analogu (buserelin) ile tedavisi
  1. Tez No: 7896
  2. Yazar: CİHANGİR ÇAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUTAY BİBEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
0_Z_E_T_ Endometriozisi olan 40 ve myoma uterisi olan 10 kadında Buse- relin'in etkinliği ve güvenilirliği araştırıldı. Buserelin 6 ay boyunca günde 3 kez 200 mcg dozunda intranazal olarak veril di. Tedaviden önce ve sonra laparoskopileri yapıldı. Tedavi boyunca ultrasound ile takip edildi. Tedavi süresince hormon ve lipid profilleri ile diğer biokirayasal testleri yapıldı. Bir grup hastada tedaviden önce ve sonra dual photon absorp tiometry ile kemik mineral dansitesi tayin edildi. Hastaların çoğu sıcak basmalarından şikayet etmesine rağmen hiçbiri teda viyi bırakmadı. AFS ortalama pelvis skoru 24-10'dan 6.95'e düştü. 6 aylık tedavinin sonunda myoma uterilerin büyüklüğü %69 oranında azaldı. Sonuç olarak bulgularımız, endometriozis ve myoma uterilerin tedavisinde GnRH analoglarmın yerinin olduğunu göstermektedir. Ancak 6 ay boyunca günde 600 mcg dozda intranazal olarak veri len Buserelin tedavisinin gebelik ve tekrarlama oranı gözönü- ne alınarak daha önceleri kullanılan tıbbi tedavi şekillerine göre bir alternatif olup almayacağını söyleyebilmek için ek çalışmalara ihtiyaç vardır. -42-
Özet (Çeviri)
S_Ü_M_M_A_R_Y_ The authors examined the effect and tolerability of Buserelin in 40 women with endometriosis and 10 women uterine fibroids» Buserelin was given intranasally, 200 meg three times a day for 6 months. Laparoscopy before and after, ultrasonography during treatment was done. Hormone and lipid profiles and ot her biochemical tests were run during treatment. The bone mi neral density by dual photon absorptiometry was tested before and after therapy in a group of patients. Although most of the patients complained of hot flushes, no women was dropped out. AFS mean pelvic score decreased from 24.10 to 6.95 and the si ze of the fibroids decreased by 69 % at the end of 6 months of treatment. In conclusion, our data suggest that the use of GnRH-a has a place in the treatment of endometriosis and uterine fibroids but further studies are needed to conclude that Buserelin gi ven intranasally at a dose of 600 meg/day for 6 months is an alternative to other conventional medical treatment modali- ties in terms of pregnancy and recurrence rates. -43-