Er:YAG lazer uygulamasının farklı kalınlıktaki CAD/CAM materyallerinin bükülme dayanımına etkisinin incelenmesi
Examination the effect of Er:YAG laser treatment on flexural biaxial strength of CAD/CAM materials of different thicknesses
- Tez No: 478201
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH SARI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Adeziv simanlar ile kullanılan tam seramik restorasyonların sökülmesi kuvvetli restorasyon – rezin siman – diş bağlantısı nedeniyle oldukça zordur. Seramik içinde transmisyona uğrayan lazer bu bağlantıyı bozmak amacıyla kullanılır. Bu çalışma Er:YAG lazerin debonding sırasında materyalin bükülme dayanımı üzerinde ve yüzeyinde meydana gelen değişimleri incelemek amacıyla yapıldı. Bu çalışmada 6 farklı CAD/CAM seramik bloğu kullanıldı. Bloklardan 12 mm çapında, 0.5 mm ve 1 mm kalınlığında 40'ar adet disk şeklinde örnek hazırlandı. Hazırlanan örnekler kontrol ve lazer grubu olmak üzere rastgele 2 alt gruba ayrıldı. Kontrol grubunda hiçbir işlem uygulanmadı. Lazer grubunda Er:YAG lazer kullanılarak 500 mJ – 2 Hz ve 1000 µs (Very Long Pulse = VLP) parametreleriyle örnek yüzeylerinin tümü taranarak uygulandı. Tüm örneklere ISO 6872 standartlarına uygun olacak şekilde iki eksenli bükülme dayanıklılığı (üç top üzerine piston) testi uygulandı. Her seramik grubunda 2x2 mm boyutlarında 3 adet örnek (Kontrol, 0.5 mm lazer, 1 mm lazer) X – ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS) analizi için hazırlandı. Elde edilen veriler iki yönlü varyans (ANOVA) ve LSD testleri kullanılarak analiz edildi. En yüksek değer 979.27 ± 95.41 MPa ile monolitik zirkonyum oksit seramik 1 mm kontrol grubu, en düşük değer ise 112.89 ± 20.37 MPa ile lösitle güçlendirilmiş cam seramik 0.5 mm lazer grubunda bulundu. İstatistiksel olarak lazer uygulamasının bükülme dayanımını tek başına etkilemediği; örnek kalınlığının ve seramik tipi – işlem interaksiyonunun ayrı ayrı bükülme dayanımına etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü (α=0.05). Er:YAG lazerin seramik yüzeyine uygulanmasının yüzey kimyasını değiştirdiği fakat bükülme dayanımlarına olumsuz etkisinin olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Removing all-ceramic restorations cemented with adhesive cements is extremely difficult due to strong restoration-resin cement-tooth bonding. Laser transmitted into the ceramic is used for debonding. This study is conducted to examine the changes on the biaxial flexural strength and on the surface of the material during debonding with Er: YAG laser. 6 different CAD/CAM ceramic blocks were used in this study. Disk shaped specimens from these blocks were fabricated with a diameter of 12 mm and a thickness of 0,5 and 1 mm (40 specimens from each group). A total of 80 specimens were randomly divided into 2 subgroups: control group and laser group. Control group was left untreated. All surfaces in the laser group were scanned with Er: YAG laser having the parameters set in 500 mJ – 2 Hz and 1000 µs (Very Long Pulse = VLP). In compliance with the standards of ISO 6872, biaxial flexural strength test (piston on three balls) was conducted on all specimens. 3 specimens of 2x2 mm of each ceramic group (Control, 0,5mm laser, 1mm laser) were prepared for X-Ray Photoelectron Spectroscopy (XPS) analysis. Obtained data were analysed by using the two-way variance (ANOVA) and LSD tests. The highest value was observed in 1mm control group of monolithic zirconium oxide ceramics as 979.27 ± 95.41 MPa while the lowest value was found in 0,5mm laser group of leucite-reinforced glass ceramics as 112.89 ± 20.37 MPa. It was concluded that laser treatment alone did not statistically affect the flexural strength; and that the effect of specimen thickness, type of ceramics and interaction on the flexural strength was statistically significant. (α=0.05). It was observed that Er: YAG laser ceramics surface treatment did change the surface chemistry but did not have any negative impact on the flexural strengths.