Pedodonti hastalarında odontojenik kistlerin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi bulgularının retrospektif olarak değerlendirilmesi
The retrospective evaluation of cone-beam computed tomography findings of odontogenic cysts in pedodontic patients
- Tez No: 478203
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDA DİDEM YALÇIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Odontojenik kistler, dişe ait yapıların epitelinden gelişmekte ve genellikle yavaş büyümektedirler. Pedodonti hastalarında kistler genel olarak daha hızlı büyümekte ve kistlerin davranışlarını öngörmek daha zor olmaktadır. Bu çalışmanın amacı; Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalına çeşitli dental nedenlerle başvuran pedodonti hastalarındaki odontojenik kistlerin çeşitlerini, cinsiyet ve yaş gruplarına göre dağılımlarını araştırmak, KIBT verileriyle kistlerin özelliklerini belirlemek ve daha önce elde edilen diğer bilgilerle bu verileri karşılaştırmaktır. Yaşları 7-18 arasında değişen pedodonti hastalarında 15'i kız, 27'si erkek toplam 42 odontojenik kist olgusu (radiküler, dentigeröz kist ve keratokistik odontojenik tümör) konik ışınlı bilgisayarlı tomografi verileriyle retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Odontojenik kistler; yaş, cinsiyet, anatomik yerleşim, yükseklik, genişlik, derinlik, dalgalı sınır, inferior alveolar sinirle ilişki, kortikal kemikte perforasyon ve ekspansiyon, maksiller sinüse doğru genişleme, gömülü diş ya da dişlerle ilişki, lezyon şekli, diş ya da dişlerdeki yer değişiklikleri, kök rezorpsiyonları, maksiller sinüste oluşan perforasyonlar, nazal havayolundaki daralmalar ve nazal kavitede meydana gelen rezorpsiyonlar bakımından istatistiksel olarak incelenmiştir. Erkekler (%64.3) çoğunlukta ve radiküler kistler (%54.8), dentigeröz kistlerden (%23.8) ve keratokistik odontojenik tümörlerden (%21.4) daha fazla bulunmuştur. En fazla 13-18 yaş grubunda (%71.4) görülen odontojenik kistler, maksilla anteriorda (%33.3) sıklıkla yerleşim göstermiştir. Dentigeröz kistlerin %100'ü uniloküler olup dalgalı sınır %0 bulunmuştur. Keratokistik odontojenik tümörlerde dalgalı sınır %100 ve ilgili dişlerde kök rezorpsiyonu %0 saptanmıştır. Pedodontide odontojenik kistlerin dağılımı ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak, klinik ve radyolojik muayene sırasında bu lezyonların teşhis edilmesinde ve uygun tedavi planlamasının yapılmasında diş hekimlerine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Odontogenic cysts develop from the epithelium of dental structures and usually grow slowly. In pediatric patients, cysts generally grow faster and it is more difficult to predict the behavior of cysts. The purpose of this study is to investigate the distribution of odontogenic cysts according to gender and age groups, to determine the characteristics of cysts with KIBT datas in pedodontic patients apply to Gaziantep University Faculty of Dentistry, Department of Oral Diagnosis and Radiology for some kind of dental problems and to compare these data with previously obtained other datas. A total of 42 odontogenic cysts (radicular, dentigerous cyst and odontogenic keratocyst) were evaluated retrospectively in pedodontic patients aged 7-18 years (15 female, 27 male). Cysts were examined statistically in terms of age, sex, anatomical location, height, width, depth, scalloped boundaries, relation to inferior alveolar nerve, perforation and expansion of cortical bone, extension to maxillary sinus, relationship with impacted tooth or teeth, root resorption, perforation of the maxillary sinus, narrowing of the nasal airway and resorption from the nasal cavity. The males (%64.3) were the majority and radical cysts (%54.8) were found more frequently than dentigerous cysts (%23.8) and odontogenic keratocysts (%21.4). Odontogenic cysts in the age group of 13-18 years (%71.4), showed frequent localization of mandibular anterior (%33.3). The mean age was at least the dentigerous cyst (12.5) and the most the odontogenic keratocyst (15.11). %100 of the dentigerous cysts were unilocular and scalloped border was %0. In keratocytic odontogenic tumors, scalloped border was %100 and the root resorption in related teeth was %0. Knowledge of the distribution and properties of odontogenic cysts in pediatric dentistry will help dentists diagnose these lesions during clinical and radiological examinations and make appropriate treatment planning.