Endüstriyel boyutta yarı kesikli ekmek mayası üretim reaktörlerinin dinamik modellenmesi
Dynamic modelling of fed-batch yeast fermentation reactors of industrial scale
  1. Tez No: 47821
  2. Yazar: CENK PERTEV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYLA ÇALIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ENDÜSTRİYEL BOYUTTA YARI-KESİKLİ EKMEK MAYASI ÜRETİM REAKTÖRLERİNİN DİNAMİK MODELLENMESİ Cenk PERTEV Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Ayla ÇALIMLI 1996, Sayfa: 72 Jüri : Prof.Dr. Ayla ÇALIMLI Doç.Dr. Hasip YENİOVA Doç.Dr. Abdurrahman TANYOLAÇ Mikroorganizma olarak adlandırılan ve çoğunlukla tek hücreli olan küçük canlılar insan yaşamını pek çok şekilde etkilemektedir. Bu çalışmada kullanılan Saccharomyces cerevisiae mayası, endüstride ticari anlamda 'ekmek mayası', alkollü içecekler ve son yıllarda benzine karıştırılarak motorlu taşıtlarda kullanılan teknik alkol üretiminde kullanılmaktadır. Endüstride ekmek mayası üretiminde en iyi proses koşullarının belirlenmesi ve iyi kontrol sağlamak amacıyla sistemin dinamik karakteristiklerinin bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, endüstriyel boyutdaki bir Saccharomyces cerevisiae üretim reaktörü dinamik olarak modellenmiş ve model etkin bir sayısal algoritma ile çözülerek gerçek sistemle kıyaslanmıştır. Endüstriyel verilerle yapılan karşılaştırma sayesinde model parametreleri 'çoklu yanıtımlı' (multiresponse) parametre belirleme stratejisi kullanılarak saptanabilmiştir. Belirlenen parametreler literatürde verilen sınırlar dahilindedir ve bunlarla yapılan benzetimde biyokütle derişimi, etanol derişimi ve substrat derişimi gerçeğe yakın olarak öngörülebilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ekmek mayası, Saccharomyces cerevisiae, dinamik modelleme, parametre belirlenmesi, duyarlılık analizi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DYNAMIC MODELING OF FED-BATCH YEAST FERMENTATION REACTORS OF INDUSTRIAL SCALE Cenk PERTEV Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof.Dr. Ayla ÇALIMLI 1996, Page: 72 Jury : Prof.Dr. Ayla ÇALIMLI Assoc.Prof Hasip YENÎOVA AssocProf Abdurrahman TANYOLAÇ Microorganisms, mostly living single cells affect human life in many ways. Saccharomyces cerevisiae, used in this study, has many industrial and commercial applications. It is basicaly utilized in the production of "baker's yeast', as well as in producing alcohol for beverages and as an auxilary fuel for engines. Dynamic characteristics of the baker's yeast manufacturing system must be well understood in order to attain optimum process conditions and to have better control over the system. In this study, dynamic modeling of a Saccharomyces cerevisiae production reactor was performed, and results obtained through an effective numerical algorithm was compared to a real, industrial scale reactor. Model parameters were obtained by multiresponse parameter estimation technique and found that these parameters were well within the values stated in the literature. Biomass, ethanol and substrate concentrations reproduced by this dynamic model were found to represent actual data within the acceptable limits. KEYWORDS: Baker's yeast, Saccharomyces cerevisiae, dynamic modeling, parameter estimation, multiresponse parameter estimation, sensitivity analysis.