Patates böceğinin (Leptinotarsa decemlineata say) (Coloptera: chrysomelidae) değişik populasyonlarının bazı insektisitlere karşı duyarlılığının belirlenmesi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 47822
- Danışmanlar: PROF.DR. M. OKTAY GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PATATES BÖCE?İNİN ( Leptinotarsa decemlineata Say ) (Coleoptera : Chrysomelidae) DE?İŞİK POPULASYONLARININ, BAZİ İNSEKTISİTLERE KARŞI DUYARLILI?ININ BELİRLENMESİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Cem ERDO?AN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Oktay GÜRKAN. 1996, Sayfa: 72 Jüri: Prof. Dr. M.Oktay GÜRKAN Prof. Dr. M.Emel ÖKTEN Doç. Dr. Serdar TEZCAN Bu çalışmada, patates yetiştiriciliğinin önemli olduğu Bolu, Nevşehir ve Tekirdağ illerinden toplanan Patates böcekleri üzerinde 4 temel gruptan, 6 değişik insektisite karşı duyarlılık değişimleri araştırılmıştır. Bu çalışma sırasında kullanılan insektisitler; azinphosmethyl ve chlorpyrifos-ethyl (organik fosforlular), cypermethrin ve deltamethrin (sentetik piretroitler), endosulfan (klorlandırılmış hidrokarbonlu) ve carbofuran' (karbamatlı) dır. Uygulamalar, Patates böceğinin III. dönem larva ve erginlerine karşı topikal aplikasyon şeklinde yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre direnç oranları, Bolu, Nevşehir ve Tekirdağ illerinde sırası ile azinphosmethyl için 11.24, 8.99, 9.04 kat; carbofuran için 5.29, 3.82, 6.83 kat; deltamethrin için 225.92, 58.83, 90.42 kat; endosulfan için 15.24, 17.58, 45.46 kat olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Insecta, Leptinotarsa decemlineata Say, insektisit direnci, azinphosmethyl, chlorpyrifos-ethyl, cypermethrin, deltamethrin, endosulfan, carbofuran.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATIONS ON THE SUSCEPTIBILITIES OF DIFFERENT COLARADO POTATO BEETLE ( Leptinotarsa decemlineata Say ) (Coleoptera : Chrysomelidae) POPULATIONS AGAINST SOME INSECTICIDES Cem ERDO?AN Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof. Dr. M. Oktay GÜRKAN 1996, Page: 72 Jury : Prof. Dr. M.Oktay GÜRKAN Prof. Dr. M.Emel ÖKTEN Assoc. Prof. Dr. Serdar TEZCAN During this study, changes in susceptibility levels in Colorado Potato Beetle (CPB) against 6 different insecticides, belonging to 4 different groups were investigated on the individuals collected from 3 major potato producing districts of Türkiye, i.e. Bolu, Nevşehir and Tekirdağ. Insecticides used during this study were azinphosmethyl and chlorpyrifos-ethyl (organophosphates), cypermethrin and deltamethrin (pyrethroids), endosulfan (chlorinated hydrocarbons) and carbofuran (a carbamate). Adults and 3 rd. instar larvae of CPB were treated topically. According to the results, the resistance ratio for azinphosmethyl 1 1.24,8.99 and 9.04 fold; for carbofuran 5.29, 3.82 and 6.83 fold; for deltamethrin 225.92, 58.83 and 90.42 fold and for endosulfan 15.24, 17.58 and 45.46 fold found in the CPB populations of Bolu, Nevşehir and Tekirdağ respectively. KEY WORDS : Insecta, Leptinotarsa decemlineata Say, Insecticide resistance, azinphosmethyl, chlorpyrifos-ethyl, cypermethrin, deltamethrin, endosulfan, carbofuran