Ratlarda oluşturulan deneysel yara modelinde yara iyileşmesi üzerine lokal rosmarinik asit ve topikal dexpanthenol uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of local rosmarinic acid and topical dexpanthenol applications on wound healing in experimental wound models in rats
- Tez No: 478215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yara iyileşmesi cerrahide yüksek morbiditeye neden olabilen ciddi bir sorundur. Yara iyileştirmesini hızlandırmak, nekrozu veya iskemiyi önlemek için değişik farmakolojik ajanlar çalışılmış ve halen bu çalışmalar yaygın bir şekilde devam etmektedir. Bu farmakolojik ajanlardan biri de rosmarinik asit olup, literatürde olumlu etkileri olduğu savunulmuştur. Topikal dexpanthenol ise hem yara bakımında hem de dermatolojik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çalışmamızda, ratlarda oluşturulan deneysel yara modelinde lokal rosmarinik asit ve topikal dexpanthenol uygulamalarının etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOD: Çalışmada 200–250 gram arasında değişen 24 Adet Wistar Albino dişi rat kullanıldı. Hayvanlar üç gruba ayrıldı. Deney hayvanlarının anestezisini takiben sırt orta kesimlerine 2 cm uzunluğunda tam kat kalınlıkta deri defekti oluşturuldu. Yara pansumanında tüm hayvanların yaraları steril % 0.9 NaCl solüsyonu ile yıkandıktan sonra kontrol grubu olduğu gibi bırakılırken, irrigasyon sonrası 2. gruba %5'lik Dexphantenol krem, 3. gruba % 10'luk rosmarinik asit krem uygulandı. Ratlarda yara boyutları 3., 5., 7., 10., 14., 21. günlerde ölçülerek kaydedildi ve 21. gün tüm ratların sırt kısımlarından insizyon hattını içerecek şekilde tam kat deri çıkarılarak histolojik incelemeye alındı. BULGULAR: Yara boyutlarında 3. 5. ve 7. günlerde gruplar arasında anlamlı fark gözlenmezken 10. gün ve sonrasında rosmarinik asit grubunda belirgin şekilde yara boyutlarında küçülme olduğu gözlendi. Histomorfolojik incelemede ise gruplar arasında anlamlı fark bulunamadı. SONUÇ: Çalışmamızda rosmarinik asitin, dexpanthenol ve kontrol grubuna göre belirgin yara iyileşmesine yol açtığını gözlemledik. Anahtar Kelimeler; Yara iyileşmesi, dexpantenol, rosmarinik asit, rat.
Özet (Çeviri)
Wound healing is a serious problem that causes high morbidity. Different pharmacological agents have been studied to accelerate wound healing and to prevent necrosis and ischemia, and still continues to work. One of these agents is Rozmarinic acid which has reported positive effect on wound healing in various models. Topical dexpanthenol is widely used in both wound healing and various dermatological diseases. The aim of this study was to compare the effects of topical rozmarinic acid and topical dexpanthenol on wound healing in rats. MATERIAL AND METHODS: A total of 24 female Wistar Albino rats, weighting 200-250 gr, were used in the study. Rats were divided into 3 groups. A linear 2 cm full thickness incision was made in the rat's skin of the back. Steril saline irrigation was applied to all animals in the control group. Dexpanthenol was aministered locally to the wounds of the rats in the second group, and 10% rozmarinic acid in the third group. Wound dimensions were measured on 3rd, 5th, 7th, 10th, 14th and 21th days. The full thickness skin, including the incision, were removed for histopathological examination on 21th days. RESULTS: The wound areas were significantly decreased macroscopically in all groups, but there were no statistically significant difference between the groups in terms of wound healing ratio and histomorphlogic improvement. CONCLUSİONS: In our study, we observed significant wound healing compared to rosmarinic acid, dexpanthenol, and the control group. Key Words; Wound healing, rosmarinic acid, dexpanthenol, rat.