Opere anterior kominikan arter anevrizmalı hastaların geriye dönük incelenmesi
  1. Tez No: 478216
  2. Yazar: MESUT KASIMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İntrakranial anevrizmalar spontan subaraknoid kanamanın en sıksebebidir.En sık görülen intrakranial anevrizma anterior kominikan arteranevrizmasıdır. Anterior kominikan arter anevrizmaları gerek sahip oldukları farklı epidemyolojik ve anatomik özellikleri sebebi ile gerekse rüptüre olmaları sonrası neden oldukları mortalitesi ve morbiditesi yüksek intrakranial kanamalar sebebi ile hayati önem arz eden bir patolojidir. Bu çalışmada Eylül 2012 - Mayıs 2017 tarihleri arasında hastanemize başvurarak ameliyat olan 34 anterior kominikan arter anevrizmalı hasta retrospektif olarak incelendi. Çalışmada hastalar cinsiyetleri, yaşları, geliş mevsimi,anevrizma domu, morfolojik özellikleri, intrakranial anterior sirkülasyon anatomik varyasyonları,başka anevrizmalar ile birlikteliği,nörolojik muayeneleri, biyokimyasal tetkikleri, sebebiyet verdikleri intrakranial kanamalar açısından araştırıldı. Anterior kominikan arter anevrizması en sık 40-60 yaş arası kadınlarda görülmektedir. Lokalizasyonu itibarıyla karışık bir anatomiye sahip olup çeşitli anatomik varyasyonlar sık eşlik etmektedir. Diğer intrakranial anevrizmlardan farklı olarak çok küçük boyutlarda dahi rüptüre olma olasılığı yüksektir. Tanı için kullanılan görüntülemelerde hastanın vaskuler anatomisi ve anevrizmanın morfolojik özellikleri cerrah için yol gösterici olup kanama ihtimali açısından fikir vericidir. Sebebiyet verdiği subaraknoid kanama sonrasında gelişebilen vasospazmda hiponatremi agreve edicidir.
Özet (Çeviri)
Intracranial aneurysms are the most common spontaneoussubarachnoidal hemorrhage. The most common intracranial aneurysm isanterior comminican artery aneurysm. Anterior comminican atery aneurysmsare vital pathology either due to their various epidemiologic and anatomicalcharacteristics and their high mortality and morbidity resulting from rupturedintracranial hemorrhages. In this study, 34 anterior comminican artery aneurysms patients,having surgeries in our hospital were retrospectively examined betweenSeptember 2012 and May 2017. In the study, patients were searched interms of sex, age, time of arrival, morphologic features of aneurysm domes,anatomic variations of intracranial anterior circulation, association with otheraneurysms neurological examinations, biochemical examinations, whichcauses intracranial hemorrhages. Anterior comminican artery aneurysm is most common in women aged40-60 years. Due to its localization, it has a mixed and accompanied bydifferent anatomical variations. Unlike other intracranial aneurysms, it is likelyto be ruptured even in very small sizes. In the scannings to be used for thediagnosis, The anatomy of the patient and the morphologic features of theaneurysm are guidelines for the surgeon and suggestive in terms of thepossibility of bleeding. Post subarachnoid hemorrhagic vasospasmhyponatraemia which is caused by it, is aggregative.