Kırım-kongo kanamalı ateş hastalarında direkt tedavi maliyet analizi: Geriye dönük araştırma
Cost analysis of direct treatment in crimean-congo hemorrhagic fever patients: Retrospective research
  1. Tez No: 478266
  2. Yazar: BURCU KAPICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF ELALDI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada 2013-2015 yılları arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği'nde Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) nedeniyle takip edilen 260 hastanın direkt tedavi maliyetleri incelenmiştir. Hastalar daha önce tanımlanan şiddet skorlamasına göre ölüm açısından düşük, orta ve yüksek risk olarak üç gruba ayrılmıştır. Farklı risk grupları arasındaki ilişkiyi anlamak ve grupların hastane maliyetlerini tahmin etmek açısından bu şiddet skorlaması değerlendirilmiş ve yapılmış çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Çalışmaya dâhil edilen hastaların yaş ortalamalarının 50 (sınırlar) (36-63) yıl olduğu ve klinikte ortalama 6 (4-8) gün kaldığı belirlenmiştir. Hastaların düşük ve orta -yüksek risk gruplarının yaş dağılımları arasında farklılık önemsiz bulunmuştur (p=0.103). Aynı şekilde risk gruplarına göre hastanede kalış süreleri arasında da anlamlı bir farklılık görülmemiştir (p=0.279). Hastalar toplam 313665 TL (140405 USD) maliyet oluşturmuştur. Hastaların ortalama kişi başı maliyeti 536 TL (240 USD) olarak hesaplanmıştır. Düşük risk grubu hastaların 422 TL (189 USD), orta ve yüksek risk grubu hastaların 1091 TL (488 USD) kişi başı maliyet oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the direct treatment costs of 260 patients, who were positive for CCHF in Sivas Cumhuriyet University Infectious Diseases and Clinical Microbiology Clinic between 2013 and 2015, were examined. Patients were divided into three groups as low, medium and high risk for death according to severity scoring defined previously. This severity score was assessed in terms of understanding the relationship between different risk groups and estimating the hospital costs of the groups and compared with the studies done. It was determined that average age of the patients included in the study was 50 (range) (36-63) and they stayed in clinic for an average of 6 (4-8) days. Difference between the age distributions of the low and medium-high risk groups of the patients was found insignificant (p=0.103). Similarly, there was no significant difference in duration of hospital stay according to risk groups (p=0.279). Patients cost a total of 313665 TL (140405 USD). The average cost per patient was calculated as 536 TL (240 USD). It was found to be 422 TL (189 USD) in low risk group and 1091 TL (488 USD) in medium and high risk group.