Kırım kongo kanamalı ateşi (KKKA) hastalarında Galectin-1 ve Galectin-3 düzeyleri ve bu parametrelerin mortalite ile ilişkisi
The level of Galectin-1 and Galectin-3 and its relationship with mortality in crimean-congo hemorrhagic fever
- Tez No: 478267
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalarında, patogeneze ışık tutabilmek için, Galektin-1 (Gal-1) ve Galektin-3 (Gal-3) seviyelerini değerlendirmek ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırmak, hastalık süreci ve mortalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmaya KKKA tanısı alan 70 erişkin hasta ve yaşa, cinsiyete göre eşleştirilmiş her hangi bir şikayeti olmayan 70 sağlıklı birey dahil edildi. Tüm hastaların tanısı RT-PCR ile viral RNA gösterilerek veya ELISA ile Ig M antikorları tespit edilerek doğrulandı. Hastalık şiddeti, mortalite oranı muayene bulguları ve laboratuvar değerleri analizlere dahil edildi. Gal-1 ve Gal-3 seviyeleri ELISA yöntemiyle değerlendirildi. Hasta grubundaki bireyler, Bakır ve arkadaşlarının tanımladığı ağırlık skorlamasına göre hafif, orta ve ağır olarak gruplandırıldı. Hastaların yaş ortalaması 48.3 ± 16.1 yıldı. Hastaların %59.3'ü kadındı. Kaba mortalite oranı %10'du ve hospitalize edilen KKKA hastalarında kanama sıklığı %20'ydi. KKKA hastalarında Gal-1 ve Gal-3 düzeyleri sağlıklı kontrollere kıyasla daha düşüktü (p = 0.001). Kaybedilen hastalarda Gal-1 düzeyi sağ kalanlara göre belirgin şekilde düşüktü (p = 0.001), ancak Gal-3 düzeyi kaybedilen veya sağ kalan hastalarda benzerdi (p = 0.732). Buna ek olarak Gal-1 seviyesi, hastalık şiddeti (p = 0.024), laktat dehidrogenaz (p = 0.032), beyaz küre sayısı (p = 0.015) ve D-dimer (p = 0.003) seviyeleriyle koreleydi. Bu korelasyonlar Gal-3 için izlenmedi. Organ yetmezliği ve hemoraji kaybedilen hastalarda daha sıktı (Sırasıyla p = 0.025, p = 0.026). Sonuç olarak, Gal-1 ve Gal-3 ekspresyonu KKKA enfeksiyonunda değişim göstermektedir. Galektinler tedavi penceresinin sınırlı olduğu KKKA tedavi seçenekleri içinde yol gösterici bir aday olabilir. Ancak, bu konuda daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this present study, it was aimed to evaluate Galectin-1 (Gal-1) and Galectin-3 (Gal-3) levels in patients with Crimean-Congo Hemorrhagic Fever (CCHF), and to compare them with healthy controls, to evaluate the effect on disease process and mortality. Seventy patients with CCHF and 70 healthy controls matched by age and sex were included in the study. Diagnosis of all patients was confirmed with viral RNA by RT-PCR or investigation of Ig M antibodies by ELISA. The disease severity, fatality rate, examination findings and laboratory parameters were included in the analysis. The Gal-1 and Gal-3 levels were estimated by ELISA methods. Individuals in the patient group were classified as low, intermediate and severe according to weight scoring prepared by Bakır et al. The mean age of patients was 48.3 ± 16.1 years. 59.3% were female. The overall fatality rate was 10% and overall bleeding in hospitalized patients of CCHF in this study was 20%. Gal-1 and Gal-3 levels were lower in patients with CCHF compared to healthy controls (p=0.001). The level of Gal-1 in patients who died was significantly lower than survivors (p = 0.001), but not the level of Gal-3 (p=0.732). Moreover, the level of Gal-1 was corelated with severity of disease (p=0.024), lactate dehydrogenase (p=0.032) , white blood cell count (p=0.015) and D-dimer (p=0.003), but not the level of Gal-3. Organ failure and hemorrhage are more common in fatal cases (p=0.025, p=0.026, respectively). In conclusion, the expression of Gal-1 and Gal-3 is altered by CCHF infection. The galectins may be a strong candidate in the treatment window of CCHF infection with limited treatment options. However, further studies are needed.