İtakonik asitin tek duvarlı ve çok duvarlı karbon nanotüplerle adsorpsiyonunun incelenmesi
Investigation of adsorption of itaconic acid onto single walled and multi walled carbon nanotubes
  1. Tez No: 478298
  2. Yazar: ECEM İÇÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL İNCİ, YRD. DOÇ. DR. ŞAHİKA SENA BAYAZİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında, itakonik asitin çok duvarlı karbon nanotüp, tek duvarlı karbon nanotüp ve aktif karbonla adsorpsiyonu incelenmiştir. İlk olarak her bir adsorban için dengeye gelme süreleri belirlenmiştir. Daha sonra, İtakonik asitin farklı başlangıç konsantrasyonlarında adsorpsiyon verileri elde edilmiş ve bu veriler kullanılarak Langmuir, Freundlich ve Temkin izotermleri incelenmiştir. İtakonik asitin başlangıç konsantrasyonu arttıkça adsorpsiyon etkinliğinin azaldığı belirlenmiştir. Ayrıca İtakonik asitin farklı sıcaklıklar adsorpsiyonu incelenmiş ve sıcaklık artışıyla adsorpsiyonun azaldığı belirlenmiştir. Elde edilen deneysel bulgularla İtakonik asit için adsorpsiyon kinetiği incelenmiştir. Karbon nanotüpler ile itakonik asit adsorpsiyonunda Langmuir izoterminin Freundlich izotermine oranla daha fazla uyum sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the adsorption of itaconic acid with multi walled carbon nanotubes, single walled carbon nanotubes and activated carbon has been investigated. Firstly the equilibrium time for each adsorbent was determined. Then. the adsorption data of different initial concentrations of itaconic acid were obtained and using these data the Langmuir, Freundlich and Temkin isotherms were investigated. It has been determined that adsorption efficiency decreases as initial concentration of itaconic acid increaes. Also adsorptions of itaconic acid at different temperatures were examined and it was seen that the adsorption decreases with increasing temperature. Adsorption kinetics were investigated with experimental results obtained.