Benzoil peroksit yardımıyla poli (etilen teraftalat) lifler üzerine akrilamid/itakonik asit monomer karışımının aşı kopolimerizasyonu
Graft copolymerization of acrylamide/itaconic acid monomer mixture onto poly (ethylene teraphthalate) fibers using benzoyl peroxide
- Tez No: 131410
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET SAÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ö2ET Doktora Tezi BENZOİL PEROKSİT YARDIMIYLA POIİ(ETİLEN TJERAFTALAT) (PET) LİFLER ÜZERİNE AKRİLAMİD / İTAKONİK ASİT MONOMER KARIŞIMININ AŞI KOPOLİMERİZASYONU Ramazan COŞKUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mehmet SAÇAK Bu çalışmada, benzoil peroksit yardımıyla poli(etilen teraftalat) lifler üzerine akrilamid/itakonik asit (AAm/lA) monomer karışımının aşı kopolimerizasyonu incelendi ve aşılanmış liflerin bazı ezelliklerinin belirlenmesine çalışıldı. AAm/ÎA monomer karışımının aşılanmasında sıcaklığın yükselmesiyle aşılama hızı artarken, doygunluk aşılama veriminin azaldığı gözlendi ve maksimum doygunluk aşılama verimi 85°C'de elde edildi Ayrıca, aşılama verimi üzerine monomer karışım oranı, başlaacı ve monomer derişiminin etkisi de incelendi. İA'in tek başına aşılanmasında maksimum %3 gibi düşük bir aşılama verimi elde edilirken komonomer olarak akrilamit kullanılması lif yapısına giren İA miktarım %33,5 değerine kadar yükseltti. Aşılama veriminin monomer karışım oranından etkilendiği ve maksimum aşılama verimi{%76,l), 94/10 mol/mol (AAm/İA) monomer karışım oranında elde edildi. Aşılama hızının başlatıcı derişimine 0,64. monomer kansan derişimine 0,75. dereceden bağlı olduğu bulunurken, aşılama için toplam aktivasyon enerjisi 27,5 kcal/mol olarak hesaplandı. AAm/ÎA karışımı aşılanmış liflerin; yoğunlukları, çaplan ve nem tutucukları aşılama verimine bağlı olarak arm. Benzer şekilde AAm/İA karışımı aşılanmış liflerin hem asidik hem de bazik boya ile boyanabilirlikleri lif yapışma giren AAm ve İA miktarına bağlı olarak arttı. Termogravimetrik analiz sonuçlarından aşılama ile lif bozunma sıcaklıklarının düştüğü, taramalı elektron mikroskobundan elde edilen fotoğraflardan ise aşılama ile lif yüzeyinde kabuğumsu bir tabakanın oluştuğu gözlendi 2003, 99 Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Poli(etilen teraftalat) lifler, aşı kopolimerizasyon, akrilamit / hakonik asit monomer karışımı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis GRAFT COPOLYMERIZATION OF ACRYLAMIDE / ITACONIC ACID MONOMER MIXTURE ONTO POLY (ETYHLENE TEREPHTHALATE) FIBERS USING BENZOYL PEROXIDE Ramazan COŞKUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Siences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Mehmet SAÇAK In this study, the grafting of acrylamide/itaconic add (AAm/IA) monomer mixture onto poly(ethlene terephthalate) fibers using benzoyl peroxide was investigated and some properties of grafted fibers were determined. The increase in temperature increased the grafting rate of AAm/IA but decreased their grafting yield at saturation/The maximum grafting yield at saturation was found to occur at 85°C. The effects of monomer mixture ratio, initiator and monomer concentration upon the grafting were also examinedThe use of AAm as a comonomer increased the amount of IA introduced to the fibers up to 33,5%, while the grafting of IA onto fibers alone gave low graft yield (3,0%).Grafting yield was effected by AAm/ÎA ratio and the maximum grafting yield